Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nedir? Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? 2022 Yöntemleri

 

yavru köpeklerde tuvalet eğitimi nedir

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nedir?

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi nedir?” diye soruyor olabilirsiniz. Neyse ki, bu süreç nispeten basittir. Yavru köpeğinizin ihtiyaçları etrafında bir rutin geliştirmeniz gerekir. Yavrular henüz tam olarak gelişmediğinden, genellikle öngörülebilir ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçları bir günlüğe yazın ve bu günlük girdileri yavru köpeğiniz için ipuçları olarak kullanın. Tuvalet eğitimi sürecine başlarken, köpek yavrusu eylemi gerçekleştirirken ipucu kelimelerini tekrarlayın. Farklı yerler için farklı kelimeler kullanın.

Yavru köpeğinizin bir kaza geçirdiğini fark ederseniz, onu yerden çıkarmak için amonyak içermeyen bir temizleme solüsyonu kullanın. Tuvalet kokusu, köpeğinizi kaka yaptığı yere yönlendirebilir. Bir başka etkili tuvalet eğitimi tekniği, doğru davranışları pekiştirmek için pozitif pekiştirmeyi kullanır. Bir köpek yavrusu davranışının ödüllendirildiğini gördüğünde tekrar oraya gitmek isteyecektir. Sonunda, yavru köpeğiniz tuvalet eğitimi alacak.

Yavru köpeğinize tuvalet eğitimi verirken, köpeğin heyecanlandığında işemeye çalışabileceğini unutmayın. Yavru köpekler, örneğin güldükleri zaman, bir kişi tarafından karşılanmanın heyecanı sırasında mesane kontrolünü kaybedebilirler. Bunu önlemek için, yavru köpeğinizi odaya girdiğinde evcilleştirmeyin. Yeni ziyaretçinizin fikrine alışması için biraz zaman verin. Mümkünse yavru köpeğinizi dışarıda veya tuvalet sonrası temizlik yapabileceğiniz bir alanda karşılayın.

Köpeğiniz dışarı çıkmayı öğrendiğinde, onu övgü ve yaygara ile ödüllendirin. Bununla birlikte, yavru köpeğinizin kafasını karıştıracağından, ikramlar veya diğer ödül biçimlerini kullanmaktan kaçının. Bazı köpekler sözlü ipuçlarına iyi yanıt verir, bu nedenle süreci hızlandırmak için “çiş çiş” ifadesini tanıtmayı deneyin. Yavru köpeğiniz, ona bolca zaman ve ilgi verirseniz çabucak öğrenecektir. Ayrıca dışarıdayken yavru köpeğinizle oynayabilirsiniz.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

yavru köpeklere nasıl tuvalet eğitimi verilir

Tuvalet eğitimi köpek yavruları zor değildir, ancak küçük ırklar, büyük ırklara göre tuvalet eğitimi için daha zordur. Mesaneleri daha küçüktür ve yiyecekleri daha hızlı işlerler.

Bununla birlikte, yetiştiricilerden satın alınan köpek yavrularının tuvalet eğitimi diğer ırklara göre genellikle daha kolaydır.

Tuvalet eğitimi başlangıçta evde eğitim almadıysa, tuvalet eğitimi süreci daha uzun sürecektir. Sakin olun ve evdeki kazaların sürecin normal bir parçası olduğunu unutmayın.

İnsanlardan farklı olarak, köpeklerin insan temizleyicileri yoktur ve genellikle uyku alanlarında ortadan kalkar. Bu nedenle, büyük bir köpek yavrusu varsa, yalnızca birkaç gece gezintisi gerekli olacaktır.

Geceleri onu dışarı çıkarırken dikkatinizi köpeğinizden uzak tutun çünkü bunun bir oyun olduğunu düşünebilir. Yorkshire Terriyerleri gibi bazı ırklar erken korku dönemine girebilir ve tuvalet eğitimi almak daha zor olabilir.

Egzersiz, tuvalet eğitimi zamanı reflekslerini teşvik etmenin harika bir yoludur. Köpekler düzenli egzersiz yaparlarsa çok daha hızlı öğrenebilirler. Ayrıca, eğlenip mutlu olduklarında daha iyi öğreneceklerdir, bu yüzden onları mutlu ve aktif tuttuğunuzdan emin olun.

Bunun için, yavru köpeğinize her tuvalete gittiğinde bir ödül veya oyuncak verebilirsiniz. Ödül sonunda buna değecek.

Ancak, tuvalet eğitiminin zaman alacağını hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, anında sonuç beklemeyin. Yavru köpeğinize tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız, uzun süre buna bağlı kaldığınızdan emin olun.

Yavru köpeğinize tuvalet eğitimi vermenin bir başka yolu da tuvalete yakın bir mama kabı kullanmaktır. Bu önemlidir çünkü yavruların bacakları kısadır. Yavrunuzu her 20-30 dakikada bir banyoya götürmeye çalışın.

Başlangıçta, bu onlara dışarıda nasıl tuvalet yapılacağını öğretecektir, ancak şanslıysanız, tuvalet molaları arasındaki süreyi artırabilirsiniz. Yavru köpeğinizi dışarı çıkardığınızda, gittiği için onu övün. Bu, davranışı pekiştirecek ve süreci çok daha kolay hale getirecektir.

Güvenilir bir sistem kurduktan sonra, yavru köpeğinizin lazımlık eğitimi kolay olacaktır. Rutine bağlı kaldığınızdan ve gitme zamanı geldiğinde iletişim kurmak için kelimeler kullandığınızdan emin olun.

Bir yavru köpeğin tekrar ederek öğrenmesi gerekir, bu nedenle belirli bir aktiviteyle ve tuvalet eğitimi ilgili bir ipucu kelimesi varsa, onu köpek yavrusu o hareketi yaptığında kullanın. Unutmayın,  tekrarlama ve tutarlılık ile öğrenirler. Kelimeleri anlamayabilirler, ancak sinyalleri hissedebilir ve doğru kararı verebilirler.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nedir? Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? 2022 Yöntemleri