Web 3.0 ve Nesnelerin İnterneti Nedir? Iot Nedir? Web 3.0’ın Faydaları Nelerdir? 2022

Web 3.0; her bireyin makineler, web siteleri ve insanlarla kişiselleştirilmiş deneyimler yaşamasını mümkün kılacak bir devrimdir. Örneğin; her yerde bulunan IoT cihazları, ev işlerinizi düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Nesnelerin İnterneti; bir doğum günü partisi planlarken bir pastane, dekoratör, restoran ve pasta aramanız gerekecektir. Tüm bu farklı hizmetleri bulmak zaman alabilir. Ayrıca, birden fazla hizmeti yönetmek de yorucudur. Bu yeni çağda web 3.0 cihazları tüm bu hizmetleri bir kişiye ihtiyaç duymadan sunabilecektir.

Web 3.0’ın Faydaları Nelerdir? Web 3.0 Hedefleri ve Veri Sahipliği 

Web 3.0 yaygın olarak dağıtılmamış olsa da, konsept zaten birçok alanda uygulanmaktadır. Böyle bir örnek, içerik oluşturucuların verilerini oluşturup bunlardan para kazanabilecekleri bir platform olan Cirus‘tur. Kullanıcılar, daha iyi kararlar vermelerine izin vererek verilerine sahip olabilecekler.

Verilere sahip olma yeteneği, web 3.0’ın önemli bir avantajıdır. Ancak Web 3.0 nasıl çalışır? Şimdi bu kavramı benimsemiş olan belirli alanlardan bazılarına bakalım.

Web 3.0’ın ana hedeflerinden biri kişisel bilgileri daha özel hale getirmektir. Kullanıcıları aktif katkıda bulunmaya teşvik ederek verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlama eğilimini temel alır. Kullanıcılar verilerinin sahibi olacak ve nasıl saklanacağını ve satılacağını seçebileceklerdir. Bu katılım sistemi, zahmetli hüküm ve koşullar anlaşmalarının ötesinde bir adımdır. Bireylerin tercihlerini kişiselleştirmelerine ve verilerini nasıl kullanacaklarını kontrol etmelerine olanak tanır.

Web 3.0’ın faydaları, veri sahipliğinin ötesine geçer. Ayrıca, dizüstü bilgisayarınızdaki veya akıllı telefonunuzdaki uygulamalara benzeyen merkezi olmayan uygulamaları da beraberinde getirir. Bu Dapp’ler, kullanıcıların verilerini şirketlerin elinden uzak tutmak için blok zinciri teknolojisini kullanır. Sonuç olarak, kullanıcıların verilerine erişmeleri ve bunlardan para kazanmaları için güvenli, merkezi olmayan bir ortam sağlayabilirler.

Blockchain teknolojisi, bireylerin ve işletmelerin AI veya ML tabanlı çözümler gibi altyapıya yatırım yapmasını da mümkün kılar.

Web 3.0, gizlilik için ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır. Son kullanıcılara odaklanma, iş uygulamalarına ve merkezi tekellere odaklanan Web 2.0’ın aksine, web 3.0’ın önemli bir yönüdür. Web 3.0, veri sahipliğinin kontrolünü bireylere geri verir ve onu kendi ellerine vererek bireyin kendi verilerinin kontrolünü ele geçirmesini sağlar. Veri sahipliğinin bireylerin elinde olduğu Web 3.0, daha adil ve daha eşitlikçi bir internete doğru atılan bir sonraki adımdır.

Web 3.0’ın bir diğer önemli yönü, herhangi bir cihazdan bilgiye erişme yeteneğidir. Popülerliği, akıllı telefonların yoğun kullanımından kaynaklanmaktadır. Akıllı telefonlar sonunda bilgisayarınızın verilerine her yerden erişebilecek.

Web 3.0 konsepti, cihazınızdan da veri toplamanıza izin verecektir. Web 3.0, makine öğrenimi tekniklerinden yararlanarak, evinizden veya ofisinizden çıkmadan her yerden bilgilere erişmenize olanak tanır.

Web 3.0’da Kişiselleştirme Önemli Bir Özelliktir

Web 3.0’ın en önemli özelliklerinden biri, aynı anda her yerde olmak anlamına gelen her yerde bulunabilirliktir. Bu, aynı içeriğin veya hizmetin telefonlar, bilgisayarlar ve mobil cihazlar dahil olmak üzere çeşitli cihazlarda bulunacağı anlamına gelir. Bu hizmetlere her yerden erişebilme yeteneği, geleceğin dünyasını bugün olduğundan daha erişilebilir hale getirecektir. Kısacası bu, insanların sahip oldukları her şeyden kimlikleri ve verileriyle bağlantı kurabilecekleri anlamına gelir.

Web 3.0’ın en iyi yanlarından biri, içeriği ve deneyimleri kişiselleştirme yeteneğidir. Bir arama motoruna doğal dilde konuşarak belirli bir ürün türü istediğinizi söyleyebilirsiniz. Ayrıca, arama motorunuzun kullandığınız kelimeleri tanıması ve bunlara uyum sağlaması için makine öğrenimini kullanabilirsiniz. Sonuç olarak, web 3.0, uygulama ve web sitesi kullanıcı deneyimlerini iyileştirecektir. Bu, rekabetçi kalmak ve yeni müşteriler çekmek isteyen işletmeler için büyük bir anlaşma olacak.

Web 3.0’ın ana hedeflerinden biri, insanların belirli bir web sitesi veya hizmetle nasıl etkileşime girdiğini anlamak ve içeriğini tercihlerine göre uyarlamaktır. Ayrıca, kullanıcıların kendi verilerinin gizliliğini ve güvenliğini kontrol etmelerine olanak tanır.

Web 3.0, kullanıcı düşünülerek tasarlanacak ve yaratıcı odaklı platformlar, gelişimine katılabilecek. Web 3.0 ayrıca, kullanıcıların dijital ayak izine sahip olma ve kontrol etme yeteneğine sahip olacağı doğrulanabilir veri kıtlığı fikrine dayanacaktır. 2022’de kişiselleştirilmiş etkileşimler her zamankinden daha önemli hale gelecek.

Web teknolojisinin bir sonraki kilometre taşı, web 3.0’ın gelişidir. Web genişlemeye ve daha karmaşık hale gelmeye devam ettikçe, teknoloji şirketleri kullanıcı etkinliğini giderek daha fazla izleyebilecek ve yeni nesil kullanıcılar hakkında tahminlerde bulunmak için yapay zekayı kullanabilecek. Kişisel bilgi yönetiminin geleceği parlak! Teknoloji bu talepleri karşılamaya hazır.

Aslında, web 3.0 herkes için hayatı da kolaylaştıracak! Bir kullanıcı bilgilerini bir web sitesi ile paylaşmak istediğinde, bunu birden fazla hesaba ihtiyaç duymadan doğrudan yapabilir.

Blockchain Teknolojisi, Web 3.0’ın En Önemli Bileşenlerindendir

Web 3.0’ın geleceği, yetkili bilgi kitaplıklarına güvenmeden akıllı iletişime izin veren merkezi olmayan uygulamalara sahip olacak. Blockchain teknolojisi, web ve kripto küresini yeni ve güçlü yollarla geliştirmenin anahtarıdır. CoinSwitch Kuber ve bunun gibi diğer projeler kripto ilerlemesinde ön saflarda olabilir. Graph, Filecoin, Livepeer ve Helium, önde gelen web 3.0 blok zincirleri arasındadır. İçerik oluşturucudan para kazanma, web 3.0’da yeni bir küresel trend.

Blok zinciri teknolojisinin kullanımı, işletmelerin kişisel verileri güvence altına almasına ve paylaşmasına yardımcı olurken, aynı zamanda kullanıcıların verileri için ödeme almalarına olanak tanır. Blockchain destekli merkezi olmayan web uygulamaları, interneti açık ve şeffaf hale getirerek kullanıcılara bilgilerine sahip olma gücü verecek.

Web 3.0’ın geleceği, Blockchain gibi birden fazla gelişen teknolojinin entegrasyonunu gerektirecektir. Ayrıca web’i daha semantik ve merkezi olmayan hale getirecek. Bu üç teknolojinin, web geliştirme ve teknolojisinin geleceği üzerinde çarpıcı bir etkisi olacaktır.

Kripto para kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte finans sektörü de dahil olmak üzere birçok farklı alana uygulanabilmektedir. Örneğin, kripto para puanları bir kuruluşta oylama hissesi olarak hizmet edebilir.

Blok zincirinde saklanırlar ve alınamazlar. Bunlar, Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar olarak bilinen bir Web 3.0 fikrinin güzel bir örneğidir. Bu kuruluşlar, mülkiyeti ve karar verme yetkisini dağıtmak için belirteçleri kullanır.

Blockchain teknolojisi, web 3.0’ın en önemli bileşenlerinden biridir. Akıllı sözleşmeleri ve tüketiciler ile içerik oluşturucular arasındaki etkileşimleri izlemeyi kapsar. Bu günlük, içerik korsanlığını azaltmaya yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, blok zinciri, içeriğin izinsiz çoğaltılmasını imkansız hale getirecektir.

Web 3.0’ın önemli bir bileşeni Blockchain’dir. Blockchain teknolojisine henüz aşina değilseniz, işte bu gelişen teknoloji hakkında birkaç önemli nokta.

Web 3.0’ın geleceği belirsiz olsa da, çalışmalarda bir dizi blok zinciri projesi var. Ethereum, kullanıcı benimsemesi ve uygulama genişliği ile öncülük ederken, diğerleri daha merkezi olmayan bir web oluşturmak için benzer teknolojiler geliştiriyor. Bu projeler tekil bir çabadan ziyade kolektif bir çaba olarak görülmelidir.

Gelişmekte olan web 3.0 alanında daha bilgili olmak için blok zinciri eğitimine yatırım yapmayı düşünmelisiniz.

Web 3.0’da Veri Tutarlılığı Önemlidir

Web 3.0, İnternet’in yeni neslidir ve odak noktası birey ve onunla etkileşimleri olacaktır. Adem-i merkeziyetçilik kavramı bu yeni web teknolojisinin temelidir ve bu onu daha kullanıcı dostu ve güvenli hale getirecektir. Amaç, bireyleri kendi çevrimiçi topluluklarını oluşturmaları ve daha özerk olmaları için güçlendirmektir.

Web 3.0 aynı zamanda günümüz tüketicileri için temel konular olan güven ve mahremiyete de odaklanacaktır.

Web 3.0’ı benimseyen şirketler için en büyük zorluklardan biri veri tutarlılığıdır. Bir web geliştiricisi olarak, verilerin tüm web siteleri ve hizmetlerde tutarlı olmasını sağlamalısınız. Web 3.0 henüz üretimde değil, ancak yakında çıkacak. Bu değişikliğe hazırlanarak rekabette bir adım önde kalabileceksiniz. Aslında web 3.0, internetin her yerde olduğu bir dünyaya doğru atılan ilk büyük adım olacak. Ayrıca, ademi merkeziyetçilik kavramı, akıllı uygulamaları etkinleştireceği için web geliştiricileri için büyük bir sorundur.

Web 3.0, ademi merkeziyetçilik araçlarından yararlanarak, kullanıcıların bloglar, tweetler ve gönderiler gibi kendi içeriklerini kontrol etmelerine ve sahiplenmelerine olanak tanıyacaktır. Ancak şüpheciler bu fikre şüpheyle yaklaşıyor ve bu yeni web teknolojisinin adil ve hakkaniyetli olmayacağını savunuyorlar. Veri sahipliğinin erken benimseyenlerin elinde yoğunlaşacağına inanıyorlar.

Web 3.0’ın merkezi olmayan yapısı, veriler artık büyük merkezi veri tabanlarında depolanmayacağından sistemin gecikmesini artıracaktır. Ek olarak, merkezi olmayan bir mimari, güvenliği artıracak ve saldırı yüzeyini azaltacaktır.

Web 3.0, tek bir hata noktasını ortadan kaldırarak, geliştiricilerin web uygulamalarını oluşturmasını kolaylaştıracaktır. Ağ güvenli olduğu sürece güvenlik bir sorun olmayacaktır.

İnternet ekosistemi giderek daha karmaşık, görünmez ve birbirine bağlı hale geldi. Sonuç olarak, yeni ağın nasıl çalışacağını tahmin etmek zor.

Web 3.0, geniş kapsamlı finansal, yasal ve sosyal etkileri olan merkezi olmayan, açık kaynaklı bir blok zincirine dayanacaktır. Web 3.0 geliştikçe, internetin gelişimini sınırlayan zorlukların üstesinden gelmek önemli olacaktır.

Sıradaki içerik:

Web 3.0 ve Nesnelerin İnterneti Nedir? Iot Nedir? Web 3.0’ın Faydaları Nelerdir? 2022