Ürdün’de Gezilecek En İyi Yerler 2022

Ürdün; Ortadoğu’nun kalbinde mistik havası ve tarihi kalıntıları ile tüm gezginleri peşinden sürükleyen bir ülkedir. Ürdün; alışveriş merkezleri, tenha çöller, muhteşem uçurumlar ve nefes kesici denizle dolu ilerici ve liberal bir ülkedir.

Ürdün’ün en iyi manzaraları, mimari kalıntıları ve ağzınızı şapırdatacak yiyecekleri sunar. Bu nefes kesen güzellik ve kontrast ülkesi, ziyaretçiler için bir zevk olan şaşırtıcı UNESCO Dünya mirası alanlarından bazılarına da ev sahipliği yapıyor. Ürdün ayrıca, bir ömür boyu deneyim için keşfetmeniz gereken birkaç doğa rezervine ve çöl kalesine sahiptir. Bu yüzden Ürdün’ün en büyük turistik yerlerini keşfederek içinizdeki asa tutkusunu memnun etmeye hazır olun.

Ürdün’de Görülmesi Gereken Yerler

1. Rum Vadisi

Ürdün Rum Vadisi; kumtaşı dağları ve zengin kaya oluşumu ile bilinen nefes kesici bir çöl manzarasıdır. David Lean’in Arabistanlı Lawrence filminde fon olarak yer aldı. Bu bozulmamış harika, uhrevi görünümlerinden dolayı “Ay Vadisi” olarak da bilinir.
Turistler özellikle çölde maceralı bir arazi sürüşü yaptıktan sonra dramatik gün batımını izlemek için burayı ziyaret ediyor. Burada göçebe bir Bedevi havası verecek bir çadırda geceleme seçeneği de var.

2. Ölü Deniz

Ürdün Ölü Deniz; hem uluslararası hem de yerel turistlerin, tedavi edici özellikleri ile bilinen mineral bakımından zengin çamurunu aramak için buraya geldiği Ürdün’de ziyaret edilecek en iyi yerlerden biridir . Bu çamurun kozmetik yapımında da kullanıldığını ve canlı faydaları nedeniyle çok yüksek fiyatlara satıldığını öğrenince şaşıracaksınız.
Ölü Deniz, kuru arazinin en alt kısmında bulunur ve tuzlu suyuyla ünlüdür. Bu denizin tuzlu kıyılarında gezinmek, dalgalı sularıyla oynamak turistlerin hayatları boyunca özledikleri bir deneyimdir.

3. Ajloun Kalesi

Bu tarihi kale, Ürdün’ün en ünlü turistik yerlerinden biridir. Auf Dağı’nın tepesinde yer alır ve Müslüman askeri lider Selahaddin’in yeğeni tarafından, esas olarak Haçlılara karşı savunmada stratejik bir bağlantı olarak inşa edilmiştir. Bu kale, ziyaretçilerine Ürdün Vadisi’nin ve çevresindeki çöl bölgesinin şaşırtıcı bir manzarasını sunuyor. Büyüleyici yapısı ve tasarımı, Ürdün’ün tarihi özü hakkında fikir verir. İçeri girerken buradaki müzedeki görkemli mozaiklere ve tarihi cephaneliğe tanık olun.

4. Karak Kalesi

Ürdün’de en iyi askeri mimari, mükemmel bir örneği olan bir başka popüler gezi yeridir. MS 12. yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir ve yerden 1.300 metre yükseklikte yer almaktadır.
Bu kale, keşfedilecek muazzam surları, zindanları, karanlık odaları ve kemerli çatılı ahırları ile Ürdün’deki en büyük kalelerden biri olarak selamlanıyor . Ayrıca binasının içinde Sultan Selahaddin ile Haçlılar arasındaki mücadeleleri canlandıran bir müze bulunmaktadır. Bu kale aynı zamanda Memluk askerlerinin oyma yazıtlarıyla da ünlüdür.

5. Great Rift Vadisi

Ürdün’deki yaklaşık 320 kilometrekarelik Wadis’i ve Great Rift Vadisi boyunca uzanan muhteşem dağları kapsayan en büyük doğa koruma alanıdır. Wadi Araba’nın ova çölünden Wadi vadisinin en üst zirvesine kadar uzanır.
Çok çeşitli hayvan ve bitki türlerine ev sahipliği yapar ve seyahatinizde size yardımcı olmak için burada hem rehbersiz hem de rehberli yollar bulunur. Aynı zamanda ziyaretçileri tam anlamıyla hayrete düşüren muhteşem manzarasıyla da bilinir. Farklı doğal topluluklar da burada tam bir barış ve huzur içinde yaşıyor. Bu, Dana Doğa Koruma Alanı’nı Ürdün’de ziyaret edilecek en iyi yerlerden biri yapar.

6. Alba Körfezi

Alba Körfezi, deniz kabukları ve fosfatlar için önemli bir ihracat merkezi olarak gelişen tek Ürdün limanıdır. Aynı zamanda dünyanın en büyük üçüncü bayrak direği olan Akabe Bayrak Direğine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu, pitoresk dağlar ve arka planda masmavi mavi su ile turistler için nihai dinlenme yeridir.
Turistlerin sakin ortamında güzel anılar yakalamak için çok sayıda akın ettiği Ürdün’deki en fotojenik noktalardan biri olarak kabul edilir. Ayrıca burada jet-ski, şnorkelli yüzme ve tekne gezileri gibi bir dizi heyecan verici su sporu aktivitelerini deneyebilirsiniz.

7. Wadi Bin Hammad

Ürdün’ün en büyüleyici gezi yerlerinden biridir . Yemyeşil ağaçlar ve muhteşem akarsularla kaplı Ürdün’ün doğal güzelliğine burada tanık olabilirsiniz. Hem yeni başlayanların hem de deneyimli yürüyüşçülerin yürüyüş becerilerini test edebilecekleri birkaç etkileyici yürüyüşle çevrilidir. Kiralık taksiler ve toplu taşıma araçları ile yürüyüşün başlangıç noktasına ulaşabilirsiniz.

8. Musa Vadisi

Ürdün Musa Vadisi, Petra’nın yakınında ortaya çıkan ve restoranların, mağazaların, otellerin ve evlerin bir araya geldiği bilinen güzel bir kasabadır. Wadi Musa, uçsuz bucaksız kafeleri, barları ve mağazaları ile eğlence ve hayat dolu keşfedilmemiş bir bölge olarak ortaya çıktığı için “Dünyanın Yeni Harikası” olarak da bilinir.
İnsanlar özellikle burada mükemmel bir gençleşme sunan kaplıcalarda Türk hamamı yapmayı severler. Ayrıca burada kumtaşı kanyonu keşfedebilir ve nefes kesici mezarlara ve cephelere hayran kalabilirsiniz.

9. Çöl Kaleleri

Ürdün’deyseniz, çöl kalelerini ziyaret etmek listenizdeki en önemli öncelik olmalıdır. Bu, Ürdün’de ziyaret etmeniz gereken
en ünlü tarihi yerlerden biridir . Bu kaleler, Emevi Hanedanı hükümdarları tarafından yaptırılan Emevi Çölü Kalelerinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu çöl kaleleri, erken dönem İslam mimarisinin muhteşem bir örneğidir ve bu ülkenin büyüleyici tarihinin bir kanıtı olarak durmaktadır. Daha önceleri kervan istasyonları ve ticaret merkezi birimleri olarak hizmet veriyorlardı. Güzel freskleri, mozaikleri, alçı oymaları ve illüstrasyonları Greko-Roma ve Pers geleneklerinden esinlenmiştir. Qasr Hallabat, Qasr Kharana, Qasr Tuba ve Qusair Amra, Ürdün’de ziyaret etmeniz gereken birkaç çöl kalesidir.

10. Umm Qais’teki Kalıntılar

Ürdün’ün hayranlık uyandıran amfitiyatroları ve kaideleriyle dolu en popüler tarihi yerlerinden biridir . Kuzey Ürdün’de bulunan bu kasaba, esas olarak antik Gadara kalıntılarına yakınlığı ile bilinir. Bu kalıntılar, Osmanlılardan Roma hükümdarlarına kadar olan dönemi işaretler ve buradaki en yüksek yapı olan Golan Tepeleri’nin nefes kesen manzarasını sunar. Kalıntılar arasında ayrıca sütunlu bir cadde, bir tiyatro, tapınaklar, Roma dükkanları ve evleri yer alıyor. Ayrıca buradaki ana yol bazalt sütunlara ve güzel mezarlara ev sahipliği yapıyor.

11. Shaumari Yaban Hayatı Koruma Alanı

Ürdün’ün en iyi turistik yerlerinden biri olarak lanse edilen doğal bir rezervdir . Çöl vadilerinde yaşayan nesli tükenmekte olan hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır. 1975 yılında yerel olarak nesli tükenmiş türler için bir üreme merkezi olarak kurulmuştur.
Bu 22 kilometrekarelik rezerv, çöl habitatları hakkında bilgi edinmek için en iyi yerdir ve en nadir hayvan türlerinden bazılarına korunan bir ortam sunar. Shaumari’nin üreme alanı, ziyaretçilere çeşitli hayvan ve kuş türlerini görebileceğiniz küçük bir hayvanat bahçesi de sunuyor. Ziyaretçi merkezi de doğa ve yaban hayatı hakkında onlara gerekli tüm bilgileri sağlamak için burada kurulmuştur.

12. Kral Yolu

Akabe Körfezi’ni Suriye’ye bağlayan Ürdün’deki en popüler ticaret yoludur. Kral Yolu 3000 yıl öncesine kadar uzanır ve Ürdün’ün orta dağlık bölgesinde Çöl Yolu ile Ölü Deniz Yolu arasında uzanır. Bu antik karayolu, ülkenin doğal harikalarıyla çevrilidir ve bu da onu Ürdün’ün en iyi turistik yerlerinden biri yapar. Ayrıca burada en şaşırtıcı tarihi yerlere bir göz atabilirsiniz.

Bu manzaralı rota, hız tümsekleriyle dolu ve bazen birdenbire ortaya çıkabiliyorlar. Bu nedenle, bu yolda kontrollü bir hızda gitmeniz tavsiye edilir. Ayrıca yol boyunca bakımlı ve tamamen hijyenik birçok otel ve banyo bulabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Ürdün’de Gezilecek En İyi Yerler 2022