Türk kahvesi nasıl yapılır ?

Türk kahvesi nasıl yapılır ?

Türk kahvesi, ülkemizin kültürel mirasları arasında yer alan ve köklü bir geleneği olan bir içecektir. Geçmişten günümüze kadar süregelen ve ülkemize özgü bir kültürel tat olan Türk kahvesinin, yapımında kullanılan malzemeler, özel yöntemler ve tarifler vardır. Türk kahvesinin yapımında kullanılan malzemeler arasında, iyi kalitede çekirdek kahve, tereyağı, tuz, kabartma tozu, bal ve süt bulunur. Türk kahvesinin hazırlanması için özel bir yöntem ve tarife bulunmaktadır.Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

 

Öncelikle, yaklaşık 5-7 gram oranında çekirdek kahve, 2 yemek kaşığı tereyağı, üç çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı kabartma tozu ve 2 yemek kaşığı bal kullanılarak, derin bir tencere içerisinde ağır ateşte orta sıcaklıkta karıştırılır. Köpükleşme başladığında kahve tenceresi kısık ateşe alınır ve kaynamaya bırakılır.

Kahve kaynayınca tencerenin kapağı kapatılır, kaynamaya devam ettirilerek köpük ortaya çıkana kadar sürekli karıştırılır. Köpük ortaya çıkıp kaynamasının ardından kaynatma işlemi sonlanır ve kahve süzgeçten geçirilerek kahve taslarına paylaştırılır.

Türk kahvesinin tadını daha lezzetli hale getirmek için, üzerine süt, krema veya kaymak eklenmesi de oldukça popülerdir. Çay bardağı ile servis edilen Türk kahvesi, kapak kapalı tutulduğunda servis edilir. Kahvenin tadının alınması ve biraz sindirilebilmesi için, kahvenin birkaç dakika kapak kapalı halde bekletilmesi gerekir.Türk Kahvesi Faydaları Nelerdir? Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? - Diyet Koçu

Türk kahvesinin yapımı ve servisi konusunda belli usulleri kurmak hoş bir kültür unsuru sunmaktadır. Türk kahvesinin, yapımının gizemlerini ve çevreye ilettirilen huzur duygusunu hissetmek, hepimizin kültür değerlerini arttırır.

Türk kahvesi, birbirimizle sohbet etmek ve bir araya gelmek için olağanüstü bir neden oluşturur ve bu kültürel miras, toplumumuzun kültürel ve sosyal hayatında önemli bir yere sahiptir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Türk kahvesi nasıl yapılır ?