Torbasız Elektrikli Süpürge ve Toz Torbasız Elektrikli Süpürgelerin Avantajları Nelerdir?

Torbasız elektrikli süpürgelerin, torbalı bir elektrikli süpürgeye göre birkaç avantajı vardır. Daha uygun fiyatlı, hijyenik ve toz bulutu oluşturma olasılıkları daha düşük. Ayrıca, daha az ince partikül madde yayarlar ve bu da onları alerjisi olanlar için ideal hale getirir. Hangi tip elektrikli süpürgeyi alacağınıza karar vermek için bu avantajlardan bazılarına göz atalım. İşte rehberimiz:

Torbalı elektrikli süpürgeler hijyeniktir

Torbasız elektrikli süpürgelerin ilk avantajı, toplanan kirin tüm odaya yayılmak yerine hemen ünitenin içinde tutulmasıdır. Ayrıca torba veya filtre gibi tek kullanımlık parçalara da ihtiyaç duymazlar. Bu elektrikli süpürgeler çevre için hijyeniktir ve ayrıca alerjisi olanlar için daha iyidir. Bir tane satın almayı düşünüyorsanız, hangi modelin sizin için en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olması için aşağıdaki sık sorulan sorulara göz atın.

Torbalı elektrikli süpürgelerin daha hijyenik olduğu ve alerjenlerden endişe duyan ev sahipleri için daha verimli bir seçim olduğu bilinmektedir. Sık filtre temizliği gerektirmezler, bu da onları çocukları veya alerjisi olan haneler için iyi bir seçim haline getirir. Torbalı elektrikli süpürgelerdeki HEPA filtreleri, toz akarlarını ve diğer alerjenleri %99,9’a kadar ortadan kaldırır. Çantalar da hava geçirmez, bu da alerjisi olanlar için iyi bir haber.

Torbasız elektrikli süpürgelerin bir diğer avantajı da hijyenik olmaları ve daha az maliyetli olmalarıdır. Ayrıca şeffaf bir teneke kutuya sahiptirler, böylece kullanıcılar her şeyin filtrelenip filtrelenmediğini kolayca kontrol edebilirler. Ayrıca pahalı eşyaları kolayca çıkarmanıza izin verir. Torbayı çıkararak bu temizleyiciler daha hijyeniktir. Torbalı elektrikli süpürgelerin tek dezavantajı, çok fazla temizlik ve bakım gerektirmeleridir.

Torbasız elektrikli süpürgelerin temizlenmesi, geleneksel bir elektrikli süpürgenin bakımına göre çok daha kolaydır. Bu makineleri temizlemek için yalnızca birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak. Ancak bazı elektrikli süpürgelerin düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Plastik parçaların sabun ve su ile temizlenmesi uygundur. Ancak, garantili bir temizleyiciye ihtiyacınız olacak. Haftada birkaç dakika, onu yeni kadar verimli bir şekilde çalıştırmanıza yardımcı olacaktır. Ve düzgün ve iyice temizlemeyi unutmayın!

Torbasız elektrikli süpürgelerin bir başka avantajı da, torbaları sık sık değiştirmek zorunda kalmamanızdır. Normalde, üç paket bir torba yaklaşık beş dolara mal olur, bu da hevesli bir elektrikli süpürge iseniz gerçekten ekleyebilir. Torbasız elektrikli süpürgelerin de sık sık servise gitmesi gerekmez. Ancak filtrenin düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. İyi bir torbasız elektrikli süpürge, ömür boyu bir HEPA filtresiyle birlikte gelmelidir ve bu filtreye sahip olmayan bir tane satın almak gerekli değildir.

Onlar daha ekonomik

Çoğu torbasız elektrikli süpürge, kir torbası gerektirmez ve plastik kir bölmelerine sahiptir. Torbaya ek olarak, bu temizleyicilerin çoğu, tozlu havanın sürüklenmesini önleyen filtreler kullanır. Bu temizleyiciler, torbalı emsallerinden daha çevre dostudur ve tekrarlayan maliyetleri düşük olma eğilimindedir. Ancak çantasız modeller şekil ve boyut olarak farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle, farklı temizlik görevleri için daha uygun olabilirler. Torbasız elektrikli süpürgelerin daha ekonomik olmasının üç sebebine bakalım.

Torbalı ve torbasız elektrikli süpürgelerin iki temel faydası arasında en belirgin olanı kullanım kolaylığıdır. Örneğin, torbalı elektrikli süpürgeler, her temizlik yaptığınızda torbayı çıkarmanızı gerektirir. Öte yandan, torbasız elektrikli süpürgeler, kir kutusunu istediğiniz sıklıkta boşaltmanıza olanak tanır ve bu daha uygundur. Ayrıca torbasız elektrikli süpürgeler, kirlerin atılmasını kolaylaştırır ve değerli eşyalarınızı, onları kirletme endişesi duymadan geri almanızı sağlar.

Torbalı ve torbasız modeller arasındaki fiyat farkı oldukça fazladır. Torbasız temizleyiciler daha ekonomiktir, ancak sizin için en iyi seçim olmayabilirler. Düzenli olarak geniş bir alanı temizlemeniz gerekiyorsa dik bir model düşünebilirsiniz. Kablolu modelin manevra yapması daha zordur. Dikey bir temizleyici daha ağır olabilir ve manevra yapması zor olabilir, bu da onu geniş alanların temizlenmesi için verimsiz hale getirir. Ayrıca dik elektrikli süpürgeler, yüksek tüylü halılara sahip evler için çok uygundur.

Torbasız ve torbalı modeller arasındaki fiyat farkı, özel ihtiyaçlarınıza göre belirlenir. Torbasız temizleyiciler kullanarak gazdan %40’a varan tasarruf sağlayabilirsiniz. Torbasız elektrikli süpürgeler genellikle torbalı emsallerinden daha verimlidir ve bakımı çok daha kolaydır. Torbasız modellerin ekonomik olması da onları çocuklu aileler için ideal kılıyor. Ve pil gerektirmeyen birini kullanarak paradan tasarruf edebileceksiniz.

Torbalı ve torbasız modellerin çevresel etkisi önemli bir husustur. Torbalı modellerde kullanılan poşetler çöpe gidiyor. Ayrıca geri dönüştürülemeyen ve çevreye zararlı olabilecek parçalar içerirler. Torbalı modeller, torbalı muadillerinden daha pahalıya mal olur. Bu nedenle, bilinçli bir seçim yapmak en iyisidir. Torbalı elektrikli süpürgelerin olumsuz çevresel etkilerinden kaçınmak istiyorsanız, torbasız bir model sizin için doğru seçimdir.

İnce partikül madde yayarlar

Alerjen miktarını azalttığı iddialarına rağmen, torbasız süpürge temizleyiciler yine de büyük miktarlarda ince parçacıklı madde yayabilir. HEPA filtreli olduğunu iddia edenler bile alerjisi olanların sağlığını korumak için yüksek kaliteli bir filtreleme sistemi kullanmalıdır. Yüksek kaliteli filtreleme sistemleriyle tanınan iki şirket MIELE ve RICCAR’dır. Elektrikli süpürgenizin havadaki zararlı parçacıklar yaymadığından emin olmak için aşağıdaki ipuçlarına ve özelliklere bakın.

Filtrenizi düzenli olarak değiştirmek, ince partikül madde miktarını azaltmaya yardımcı olabilir. Filtrenizi değiştirmek veya temizlemek, elektrikli süpürgenizin sağlığı için önemlidir. Torbasız elektrikli süpürgeler, boşaltmazsanız veya düzenli olarak değiştirmezseniz kolayca tıkanabilir. İzlenecek iyi bir alışkanlık, filtrenizi birkaç ayda bir değiştirmektir. Bunu yapmazsanız, elektrikli süpürgeniz hızla tıkanır ve zararlı parçacıklar yayar.

Torbasız bir elektrikli süpürgenin şeffaf bir toz haznesi vardır. Bir torba ince tozla ıslanabilir ve filtreyi tıkayarak filtreleme gücünü azaltabilir. Ayrıca torbasız modellerde filtre değiştirme göstergeli toz haznesi bulunur. Torbasız veya torbalı bir elektrikli süpürge seçin, satın almadan önce kullanım kılavuzunu dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. Böylece daha uzun süre temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Elektrikli süpürgeler havaya büyük miktarda aerosol salabilir ve tozu çökertebilir. Araştırmacılar bu parçacıkların boyutu, değişkenliği ve mikrobiyal çeşitliliği konusunda emin değiller. Torbasız elektrikli süpürgelerden kaynaklanan emisyonların, iç mekanlarda artan alerji ve enfeksiyon düzeyine katkıda bulunması mümkündür. Araştırma sonuçlarının yakın zamanda açıklanması bekleniyor. Ama şimdilik, bu çalışma yapmak zorunda kalacak.

Alerjisi olanlar için daha iyidirler

Birçok insan için, alerjisi olanlar için torbalı bir elektrikli süpürge daha iyidir. Bunun nedeni, torbanın bir filtre görevi görmesi ve toz, kalıntı ve diğer alerjenleri tutmasıdır. Bir torbanın hava geçirmez tasarımı alerjenlerin kaçmasını engeller. Torbasız bir vakum da boşaldığında alerjen salmaz. Torbalı elektrikli süpürgeler ayrıca temizlemede daha verimli olma eğilimindedir.

Torbalı ve torbasız süpürge arasındaki en büyük fark, kirin toplanma şeklidir. Torbalı bir vakum, kolayca atılabilen kir ve döküntüleri toplayan bir torbaya sahiptir. Ancak torbasız modelde boşaltılması ve atılması gereken bir teneke kutu vardır. Bu sistemin avantajı, alerjenlerin ve tozun eve getirilmemesidir.

Alerjisi olanlar için en iyi vakumda genellikle HEPA filtreler bulunur. Bu listedeki en iyi seçimlerin tümü HEPA filtreleriyle birlikte gelir. Bu temizleyicilerdeki HEPA filtreleri, alerjenleri farklı yüzeylerden uzaklaştırır. Shark Navigator Lift-Away, peluş halıları temizleyebilmesi ve taşınabilir olması nedeniyle alerjisi olanlar için iyi bir seçimdir. Ayrıca güçlü bir motora sahiptir, bu nedenle daha büyük yüzeylerde kullanılabilir.

Alerjisi olanlar için, HEPA filtreleriyle donatılmış torbasız bir modeli tercih etmek en iyisidir. Bir HEPA filtresi, en küçük alerjenleri yakalamak için standart olandan daha iyidir. Alerjenlerin %99,97’sini çantasına hapsedebilir. Bu filtreleme türü alerjisi olanlar için idealdir, ancak biraz pahalı olabilir. Torbasız süpürge HEPA filtreleri ve bir HEPA filtre kartuşu eşlik etmelidir.

Torbasız ve torbalı bir elektrikli süpürge arasında karar verirken, HEPA filtrelerinin çok uzun süre dayanabileceğini unutmamak önemlidir. Torbasız bir model, kir kabını evin dışında boşaltmanızı ve HEPA filtresinin düzgün çalışmasını sağlamak için birden fazla yeniden doldurmayı gerektirecektir. Büyük bir eviniz varsa, yedek çanta almayı da unutmamak önemlidir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Torbasız Elektrikli Süpürge ve Toz Torbasız Elektrikli Süpürgelerin Avantajları Nelerdir?