Side’de Gezilecek En İyi Tatil Yerleri ve Antalya Manavgat Side Otelleri

Side; Manavgat ilçesine bağlıdır ve  yerli yabancı pek çok turiste ev sahipliği yaparak tatil imkanı sunmaktadır. Antalya Manavgat Side tatil bölgeleri arasında ilk sıralamalarda yer alan Side; masmavi denizi, huzurlu doğası ve tarihi değerleriyle ön plana çıkmaktadır. Kış aylarında ortalama nüfusu 12.000’lerde gezerken, yaz aylarında ise bu rakam 1 milyona ulaşıp, hatta geçmektedir.

Tamfilya bölgesi, Side yaramadıysa üzerine kurulu olan, antik dönemdeki en önemli liman kenti olarak tarihe geçmektedir. Site ismi nar anlamına gelmektedir. Nar günümüzde bereket ile karşımıza çıkan, güzelliklerinden faydalandığımız bir meyve adıdır.

Antalya Side Milat’tan önce altıncı yüzyılda Lidyalıların daha sonrasında ise Perslerin egemenliğine giren Side, Milat’tan önce 334 yılında büyük iskender tarafından hükümdarlığı hakim olmuştur. Milat’tan önce 78 yılında Roma İmparatorluğu’nun hegomanyasında iken kent olarak en parlak dönemini yaşanması ile bilinmektedir. Bilim ve kültür merkezi olmuş ve hatta beşinci yüzyılda piskoposluk merkezi olan sizi de bu altın çağı arap akınlarının başlamasıyla son bulmak suretiyle gelişim göstermiştir.

Side yangınlar, doğal afetler ve yağmalar sonrasında size adeta bir hayalet şehre bürünerek ta ki 12. yüzyıldan sonra tamamen terk edilmek suretiyle kayıtlara geçmiştir. Arap coğrafyacı El İdris’i bu tarihlerde Side’ye “yanmış Antalya” olarak tanımlaması ile bilmekteyiz. 13. yüzyılda selçuklular, 14. yüzyılda ise Hamit oğulları Beyliği’ne hakim oldu size herhangi bir yerleşim yeri olarak kendini kanıtlayamamış ve 15. yüzyılda Türk topraklarına katılması ile tarihe geçmiştir.

1895 Yılında Hacı’nın isyanı sebebiyle Girit adası’ndan kaçan Müslümanlar buraya yerleşmiş ve burada küçük bir köy kurmaya başlamışlardır. Antik Kent kalıntılarının deniz tarafı üzerinde kurulan bu köyde Selimiye köyü olarak adını almış ve günümüzde de burada yerleşim alanı olarak hala gelişimini sürdürmüştür.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Side bölgesinde yazlar sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. Nisan Ayı’nın sonunda açılmasıyla birlikte deniz sezonu Uzun vadede Ekim Ayı’nın sonuna kadar süre gelmektedir.

Side, her ne kadar Yaz aylarında oldukça hareketli günler geçirse de genel anlamda sonbahar ve kış aylarında Sakine ile dinginliği ile ziyaretçilerine oldukça keyifli vakitler vaad etmektedir. Sıcaktan bunalmadan gönlünüzce gezebileceğiniz ve kalabalıktan uzak tatil yapmanın keyfini süreceğiniz güzel bir tatil rotası olan Side, Beklediğiniz tatil imkanını sizlere sunmaktadır.

Antalya Manavgat Side Otelleri ve Side’de Konaklama

Side’de hemen her Bütçeye ait konaklama imkanı mevcuttur.
Dilerseniz dört veya beş yıldızlı otellerde keyfinizi sürüp her şey dahil konseptten faydalanarak lüks bir tatil sürebilir, dilerseniz de deniz kenarındaki küçük bir pansiyonda daha ekonomik bir tatile tercih ederek uzun vadede siteden faydalanabilirsiniz.

Side’de butik oteller, Pansiyonlar ve apart oteller oldukça tercih edilmektedir. Bu oteller genellikle şehir merkezinde ve site çevresine yayılmış durumda olup, hiçbir zorluk çekmeden Ulaşabileceğiniz kolaylıktadır.

Antalya Side’de popüler bölgelerin başında Çolaklı mavi bayraklı plaj gelmektedir. Buranın en önemli özelliği zengin bir konaklama şekli olmasıdır. Oldukça güzel fırsatlar sunarak ziyaretçilerine keyifli bir tatildi olanağı sağlamaktadır.

Side, merkezi konumu ve eşsiz güzellikteki Plajları ile tatilcilere güzel bir olanak sağlayan diğer bir yer ise Çolaklıdır. Burada doğayla iç içe tatil yapma fırsatı yakalayabilir ve oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kumköy ise daha çok lüks otelleri ve tatil kölenin yoğunluk da bulunduğu bir bölgedir. Side geçim kaynaklarının çok büyük bir kısmına turizme bağlı olmasının yanı sıra seracılık ve balıkçılıktan sağlamaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Side’de Gezilecek En İyi Tatil Yerleri ve Antalya Manavgat Side Otelleri