Sıcak Taş Masajının Faydaları ve Yan Etkileri

Sıcak Taş Masajının Faydaları ve Yan Etkileri

Sıcak taş terapisi veya şifalı taş olarak da bilinen sıcak taş masajının kökleri, Arizona topraklarında yaşayan Navajo Kızılderililerinin şamanik gelenekleri ile Hint ve Tibet Ayurveda tıbbı arasındaki kaynaşma sonucu ortaya çıkmıştır.

Bu kültürlerin her ikisi de aslında hem fiziksel hem de zihinsel çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için taşların verdiği iyileştirici ısıyı kullandı.

Sıcak Taş Masajı Nedir?

Bu masaj tekniği, özel cihazlarda ısıtılan veya yaklaşık 35-40° sıcaklığa ulaşana kadar sıcak suya batırılan volkanik kayalardan (bazalt) elde edilen taşların kullanılmasıyla gerçekleşir.

Bu şekilde ısıtılan taşlar masaj yapmak için kullanılabilir veya vücudun farklı bölgelerine, yedi çakra bölgesine veya eller, ayaklar ve ayak bileklerine yerleştirilebilir.

Sıcak Taş Masajının Faydaları

Bu tür masajın faydaları saymakla bitmez.

Rahatlatıcı etkisinin yanı sıra taşların ısısı gevşetici, damar genişletici bir güce sahiptir ve kan dolaşımını iyileştirir. Bu nedenle kontraktür ve sertlik, kas ağrısı ve dolaşım problemlerinde önerilir.

Lenfatik drenaj özelliklerine sahiptir ve artroz, romatizmal ve artritik ağrılar, bel ve boyun ağrılarında ağrıyı giderir , eklem hareketliliğini geliştirir ve metabolizmayı hızlandırır.

Aynı zamanda dokulara da fayda sağlar: Taşların ısısı ve peeling etkisi sayesinde cilt derinlemesine temizlenir ve organizmanın detoksifikasyonu uyarılır.

Sıcak taş masajı tedavisinden sonra , ruh halini iyileştirme, yorgunluk hissini azaltma ve stresi azaltma eğiliminde olan yaygın bir refah durumu vardır .

Sıcak Taş Masajı Kimlere Önerilmez?

Sıcak taş masajı en güvenli tekniklerden biri olmasına rağmen, tüm masajlarda olduğu gibi yan etkieri vardır.

Kılcal kırılganlık, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet, tümör, gebelik, antikoagülan kullanımı, kemoterapi ve radyoterapi, mide bulantısı, ateş, tromboz gibi döküntüler, yanıklar, sıyrıklar veya yaralar gibi cilt lezyonlarının olması durumunda bu tür masaja gerek yoktur.

Sıcak taşlarla masaj yapılmadan önce ağır ve çok bol yemek yenmemesi ve alkollü içeceklerin tüketilmemesi de önerilir.

Her durumda, bu masaj tekniğini öğrenmek için her zaman kalifiye bir uzmana başvurmanız veya profesyonel bir kursa katılmanız önerilir.

Sıcak Taş Masajı Nasıl Yapılır?

Sıcak taş masajı , kullandığı olağandışı aletler için bile klasik rahatlatıcı masajlardan büyük ölçüde farklıdır. Tedavi aslında tamamen, genellikle bir taş ısıtma sobası ve bu özel masaja özgü bazı bazalt taşları içeren Sıcak Taş Masaj Kitinin kullanımına dayanmaktadır.

Bazalt taşları volkanik kökenli lav taşlarıdır ve ısıyı daha uzun süre korudukları için Sıcak Taş Masajı için kullanılacak en iyi taşlardır. Bu taşlar, kas kontraktürlerini gevşetmenin yanı sıra kan ve lenfatik dolaşımı iyileştirmeye büyük ölçüde yardımcı olur.

Taş Masaj Seti içerisinde masaj sırasında farklı bir kullanım için  farklı boylarda birçok bazalt taş bulunmaktadır.

Bu taşları ısıtma noktasında ,suyu kaynatmak için özel bir ocak kullanılmalı, masaja başlamadan önce biraz çalıştırılmalı, böylece taşların hem harici hem de dahili olarak eşit şekilde ısıtılması için zaman tanınmalıdır.

Sıcak taşları ocaktan çıkarmak için kit içerisinde bulunan özel kürek kullanabilirsiniz. Isıtılan taşlar daha sonra kuruması ve ısıyı tutması için pamuklu bir havluya yerleştirilir ve sarılır.

Sıcak taşların kullanımına ek olarak, sıcak taş masajı yapmak için, aromaları sayesinde sakinlik ve rahatlama duygularını teşvik etmek için çok yararlı olan rahatlatıcı masaj yağlarını da kullanabilirsiniz .

Sıcak Taş Masajı, spa ve kaplıcalarda büyük talep gören profesyonel bir sağlıklı yaşam ve rahatlatıcı tedavidir.

Klasik masajlardan ayıran özellikleri, bu tedaviyi profesyonel olarak öğrenmek için belirli ve detaylı bir kurs izlemenizi  gerekli kılmaktadır.

Sıradaki içerik:

Sıcak Taş Masajının Faydaları ve Yan Etkileri