Randy Gardner Uykusuzluk Deneyi ve Burnout Kitabı 2022

Randy Gardner,  Burnout kitabını okumadan önce, bunun neyle ilgili olduğunu bilmelisiniz. Burnout Kitabı; Deney, Halüsinasyonlar ve Tükenmişlik olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Uykusuzluk Deneyi ve bu unsurları daha iyi anlamak için bu makaleyi okuyun. Ardından, keyfini çıkarmaya hazırlanın. Deneyin bu kavramlarını, basit bir şekilde açıklayacağım. Ayrıca, Randy Gardner’ın gizli mesajlarını nasıl tespit edeceğinizi ve onun çarpık mantığının kurbanı olmaktan nasıl kurtulacağınızı öğreneceksiniz.

Randy Gardner

Yaşam boyu müzik öğrencisi olan Randy Gardner, Indiana Üniversitesi, Princeton Üniversitesi ve Kansas Üniversitesi dahil olmak üzere birçok üniversitede öğretim üyesi olarak görev yaptı. Ayrıca şu anda Ernst & Young LLP olan Arthur Young’da danışman olarak görev yaptı. Bir korno oyuncusu olarak kariyeri 16 yaşında başladı ve yıllar boyunca büyümeye devam etti. Bu yazı itibariyle, karısı Sandy ile Kentucky, Bowling Green’de yaşıyor. Brooks, Christina ve Austin adında üç çocukları var.

Randy Gardner ve Uykusuzluk Deneyi

Rekor sahibi Randy Gardner, bir geceden fazla uyuyan ilk insan değildi. İnsan beyninin uyanıkken şekerleme yapmak için evrimleşmiş olması muhtemeldir ve bu, deneyin neden felaketle sonuçlanmadığını açıklayabilir. Dünyanın en ünlü bilim adamı olan Gardner’ın deneyi hala büyük bir tartışma konusu. Bazıları uzun süre uyumanın mümkün olduğunu iddia ederken, diğerleri bunun mümkün olmadığını söylüyor.

Randy Gardner ve Halüsinasyonlar

Olaydan sonra Dr. Dent, Gardner’ı yakından takip etmeye karar verdi. Onu farklı aktivitelerle meşgul etti ve hastanede rutin olarak kontrol etti. Günler geçtikçe, çocuğun kafası karıştı ve unutkan oldu. Ayrıca halüsinasyonlar görmeye başladı. Bu, ebeveynlerinin, ailenin yaşadığı Balboa Park’taki deniz hastanesinde düzenli kontrollerde ısrar etmesine neden oldu. Neyse ki Dr. Dent, Gardner’ın fiziksel olarak hasta olmadığını ve sinir krizi geçirdiğini belirleyebildi.

Randy Gardner ve Tükenmişlik

Hekim tükenmişliğinin nedenleriyle ilgili literatürün gözden geçirilmesi, çok fazla çalışmanın ve ofisten yeterince uzak kalmamanın bu durumun en yaygın nedenleri olduğunu buldu. Daha spesifik olarak, doktorlar daha uzun çalışma saatleri ve daha az tatil günleri varsa daha yüksek tükenmişlik riski bildirdiler. Doktorlara ek olarak, ruh sağlığı sağlayıcıları da yüksek oranda tükenmişlik bildirdiler. Sebebi ister kişisel ister sosyal olsun, tükenmişliğin etkileri ele alınmalıdır.

Randy Gardner ve Bilim Fuarı Projesi

Randy Gardner’ın bilim fuarı projesi fikri biraz tuhaftı – Stanford’da okurken gece boyunca uyumasını sağlamak duyulmamış bir şeydi! Deneyciler yazı tura attılar ve kimin not alıp en uzun süre uyanık kalacağını gördüler. Ancak deneyden sonra Gardner nihayet uyuyabildi. 14 saat uykusuz kaldı! Bu çok fazla iş, ama buna değdi, değil mi?

Randy Gardner ve Ailesi

Randy Gardner’ın durumunda, ailenin koruyucu aile geçmişi, özel ihtiyaçları olan çocukları evlat edinme kararını verdi. Çift, evlat edinen ebeveynler olmadan önce 100’den fazla özel gereksinimli çocuğa bakmıştı. Ebeveynler çocuk haklarından vazgeçmiş olsalar da, onlara gerçek bir yuva sağlamanın önemli olduğunu düşündüler. Sonuç olarak, bu çocukların çoğunu evlat edindiler. Şimdi her yaştan 13 çocuğu var.

Randy Gardner ve Deney Sonrası Normalleşme

“En uzun sürekli uyanıklık dönemi” rekoru, spor dünyasında bir efsane haline geldi, ancak Randy Gardner’ın deney sonrası iyileşmesi hala eşsiz. Rekor hala dünyada bir günden fazla kesintisiz kalan tek rekor. Gardner’ın uykusuz gecelerinin tam bir gece bile olmadığı düşünülürse bu daha da inanılmaz olabilir. Aslında, şimdi bir tür dünya rekoru haline gelen deney sırasında her gece sadece altı saat uyumuştu.

Randy Gardner ve Uykusuzluk Deneyi

Randy Gardner tarafından kaydedilen uykusuzluk dönemini duymuş olabilirsiniz. Ayrıca Peter Tripp’in cesur deneyini de okumuş olabilirsiniz. Aşırı uyku yoksunluğunun neden olduğu nadir bir kas zayıflığı türü olan morvans fibriler koresi olarak bilinen bir durumu bile duymuş olabilirsiniz. Bu makalede, bu durum ve vücudunuz ve beyniniz üzerindeki etkileri hakkında bilgi edineceksiniz. Peki, sonuçlarla ilgileniyor musunuz?

Randy Gardner’ın 264 saatlik uykusuz dönemi

Randy Gardner, Aralık 1964’te 264 saatlik bir uykusuzluk dönemine başladığında, Guinness Rekorlar Kitabı girişimini onaylamadı. Reddetmesinin nedeni, hipotezini nasıl ölçeceğini bilmemesiydi. Washington Post, bu süre zarfında iki arkadaşının onu uyanık tuttuğunu ve maraton langırt seanslarının uyumasına yardımcı olduğunu bildirdi. Ancak Guinness Rekorlar Kitabı, Gardner’ın rekorunu kimsenin kıramayacağına karar verdi.

İlk kez birisi uykuya dalmadan en uzun uykusuz kalma rekorunu kırmıştı. Önceki rekor, 264 saat süren ve bir DJ’de kesintisiz performans sergileyen Charles Tripp’e aitti. Gardner uykusuz kaldığı süre boyunca beynindeki elektrotlarla izlendi. Testlerden sonra zihinsel yetenekleri gelişmedi. Ancak, ekibi yaptı.

Peter Tripp’in cesur uyku yoksunluğu deneyi

Peter Tripp’in uykusuzluk deneyinin hikayesi efsane oldu. 1960 yılında, radyo dj ve uyku araştırmacısı 200 saatten fazla uyanık kaldı. Sonuç, şok edici ve inanılmaz derecede rahatsız edici bir deneydi. Tripp’in fiziksel olarak iyi hissettiği söylense de, birçok kişi psikolojik olarak zarar gördüğünü iddia ediyor. Bu, uyku yoksunluğunun tehlikeleri hakkında büyüleyici bir hikaye.

Adam deneye neşeyle ve neşeyle başladı, ancak birkaç saat içinde bilim adamlarını ve çevresindeki insanları lanetlemeye başladı. Ayrıca bulmaya çalıştığı örümcekleri hayal etmeye başladı. Beyin dalgaları, rüya görmenin gerçekleştiği tipik bir 90 dakikalık REM uyku döngüsünü yansıtıyordu. Uyanıkken rüya görmeye başlaması, bilim adamlarının uyanıkken rüya gördüğünü varsaymalarına neden olur.

Bu, uyku yoksunluğunun etkilerine kapsamlı bir bakış olmasa da, faydalı olabilecek birkaç faydası vardır. Çoğu insan için uyku yoksunluğu kötü bir fikirdir. Ancak, daha fazla uyumak istiyorsanız, bazı kendi kendine yardım yöntemlerini düşünün. Aşağıda daha iyi uyumak için bazı ipuçları listelenmiştir. Aynı şeyi yapmayı düşünün. Daha fazla bilgi için bir doktora danışmayı unutmayın.

Aşırı uyku yoksunluğunun bilişsel ve davranışsal kalıplar üzerindeki etkileri

Son araştırmalar, toplam uyku yoksunluğunun çeşitli bilişsel süreçleri etkilediğini, bunun sonucunda artan katılık, ısrar hataları ve yeni bilgileri kullanma zorluğu ile sonuçlandığını göstermektedir. Ayrıca, karar verme yavaşlar ve hatalara daha yatkın hale gelir ve bu da riskli davranışların artmasına neden olur. Ancak aşırı uyku yoksunluğunun etkileri bilişsel işlevlerle sınırlı değildir; motor fonksiyon, ritim, hafıza, dokunsal algı ve dikkat dahil olmak üzere diğer bazı vücut fonksiyonları da etkilenir.

Araştırmacılar, aşırı uyku yoksunluğunun hafızayı, konsantrasyonu ve ruh halini nasıl bozabileceğini belgelediler. Uyku kaybının etkileri uzun vadeli ve kısa vadelidir. Yetersiz uyku, testosteron ve büyüme hormonu gibi hormonlar da dahil olmak üzere beyin fonksiyonlarını etkileyebilir. Ayrıca prefrontal korteksi ve amigdalayı değiştirerek hafıza oluşumunu, doğurganlığı ve hatta ruh halini etkileyebilir.

Morvans fibriler koresi belirtileri

Randy Gardner’ın çalışması sırasında araştırmacılar, uykusunun değiştiğini, ancak herhangi bir sağlık sorunu yaşamadığını gözlemlediler. Aslında uykusu 14 saat 40 dakika sürmüş ve sabah 8:30’da doğal olarak uyanmış ve akşam 7:30’a kadar bir daha uykuya dalmamıştır. İyileşme süresi kısa olmasına rağmen, yine de yıllarca uykusuz kaldığını bildirdi.

Nadir görülen durum, uyku kaybına katkıda bulunabilir. Sendromun semptomları arasında spazmlar, anormal kas kasılmaları ve uykusuzluk bulunur. Bazı durumlarda, sendrom dört ay boyunca tam uyku eksikliğine neden olur. Diğer semptomlar halüsinasyonları ve kronik ağrıyı içerir. Diğer durumlarda, uyku yoksunluğu ölümcüldür. Allan Rechtschaffen tarafından Chicago Üniversitesi’nde yakın zamanda yapılan bir araştırma, bu durumdaki tüm sıçanların sonunda öldüğünü buldu.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Randy Gardner Uykusuzluk Deneyi ve Burnout Kitabı 2022