Köpeklerde Mikroçip Uygulaması Nedir? Hayvanlarda Mikroçip Uygulaması Nasıl Yapılır?

Köpeklerde mikroçip uygulama süreci nispeten ağrısız bir işlemdir. Uygulama iğnesi oldukça büyük olmasına rağmen mikroçipler olaysız bir şekilde yerleştirilmektedir. Bazı müşteriler, köpeklerini kısırlaştırdıkları veya kısırlaştırdıkları zaman aynı anda implant yaptırmayı tercih ederler. Ancak,  her zaman kullanılabilir. Anesteziye ihtiyacınız yok. Köpeğinize implant yaptırmak için istediğiniz zaman veterinerinizi ziyaret edebilirsiniz.

Köpeklerde mikroçip uygulamasının maliyeti

Köpeklerde mikroçip uygulamasının maliyeti genellikle 25 ila 60 dolar arasındadır. Maliyet, konuma ve üreticiye bağlı olarak değişebilir. Birçok hayvan barınağı, ek bir ücret ödemeden tüm hayvanlarına mikroçipler yerleştirir. Kayıt ücreti de genellikle dahildir. Ek olarak, evcil hayvan sahibi, kayıtlı olduğundan emin olmak için mikroçip numarasını Universal Microchip Look Up web sitesine kaydetmelidir. Mikroçip numarası kayıtlı değilse, veteriner, Evrensel Mikroçip Arama hizmetini kullanarak bir arama yapabilir.

Bazı durumlarda, mikroçip uygulama hizmet sağlayıcısı, düşük bir maliyetle bir evcil hayvan kurtarma veritabanına kaydı dahil edecektir. Diğer durumlarda, mikroçipin maliyeti yalnızca 20-30 dolar olacaktır. Pek çok evcil hayvan sahibi veterinerlerini kullanmayı tercih etse de, kesin maliyeti belirlemek için sigorta şirketinize danışmanızda fayda var. Ulusal evcil hayvan kurtarma veritabanına kayıt genellikle 20 dolardan daha azdır. Perakende mağazalarında daha ucuz mikroçip uygulamaları da bulabilirsiniz.

Bir köpeği mikroçiplemenin faydalarının sayısı maliyetten ağır basar. Mikroçip ucuz olduğundan, çoğu evcil hayvan sahibi evcil hayvanlarına mikroçip yaptırmayı göze alabilir. Mikroçip uygulamaları sunan Banfield ve PetSmart kliniklerini bulabilirsiniz. Mikroçipleme hizmetleri sunan bir veterinerlik ofisi veya barınağı, gidilecek başka bir harika yerdir. Ancak bu yerlerin her yerde olmadığını ve evrensel bir tarayıcıya sahip olmayabileceğini unutmayın.

Köpeğiniz için bir mikroçip düşünüyorsanız, evcil hayvan sigorta planınız ile maliyeti kontrol ettiğinizden emin olun. Bazı planlar, köpeğinizin kaybolması durumunda mikroçipleme maliyetini karşılayacaktır. Köpeğiniz kaybolursa reklam ve ödüller için geri ödeme alabilirsiniz. Kesinlikle buna değer! Tüm bu faktörler mikroçiplemeyi önemli bir yatırım haline getirir. O yüzden ertelemeyin. Köpeğiniz için mikroçip için bugün başvurun.

Köpeklerde mikroçip uygulaması için gizlilik korumaları

Gizlilik söz konusu olduğunda, mikroçipler çok güvenlidir. Köpeğinizin mikroçipi bir veritabanına kaydedilirken, hiçbir bilginin dahil edilmemesini seçebilirsiniz. Bu, bilgilerinizi koruyacak ve evcil hayvanınız tarandığında veya bulunduğunda yalnızca yetkili tarafların sizinle iletişime geçmesine izin verecektir. Ayrıca evcil hayvanınızla ilgili diğer iletişimleri almayı da bırakabilirsiniz. Bilgileriniz, yalnızca kaydetmeyi seçerseniz veritabanına dahil edilecektir. Ayrıca herhangi bir rastgele aramayı devre dışı bırakabilirsiniz.

Bununla birlikte, köpeğinize mikroçip takmamayı seçerseniz, doğru kimliği almanız imkansız olabilir. Evcil hayvan kaybı bildirimini yöneten kurallar olsa da, bunlar çok spesifik değildir. Köpeğinizin çip kimlik bilgilerinin üçüncü şahıslarla paylaşılabileceği durumlar olabilir. Ancak, eyalet yasalarının veteriner-müşteri gizliliğini düzenleyebileceğini anlamak önemlidir. Bazı durumlarda, sizin için çalışan veteriner köpeğinizi tarayabilir, kayıt yapan kurumla iletişime geçebilir ve hatta çipte adı geçen kişiyi bulabilir.

Orijinal implantasyon bölgesinden mikroçip taşıma

Bir köpeği mikroçipleme süreci nispeten ağrısız olsa da, bazı insanlar bir çipin göç edebileceğinden endişe ediyor. Yakın zamanda bir köpeğin orijinal implantasyon bölgesinden birkaç santim uzağa göç ettikten sonra mikroçipini kaybettiği bir vaka, melez bir köpeğin sahibi tarafından rapor edildi. 2000 yılının Nisan ayında, sahibi implantın bulunduğu yerde 10 cm x 6 cm / 4 x 2.5 inç ağırlığında büyük bir yumru buldu. Sahibi köpeği bir veterinere götürdü, o da gerçekten de yumruya gömülü bir mikroçip olduğunu doğruladı.

Mikroçip, köpeğinizin omurgası küçükse takılması zor olabilen 12 gauge bir iğneden geçirildi. Mikroçip daha sonra köpeğinizin sırtı boyunca, kürek kemiklerinin arasına deri altı bir doku tabakasına yerleştirilir. Mikroçipin benzersiz kimlik numarası daha sonra bir radyo frekansı tanımlama tarayıcı teknisyeni tarafından okunur. Mikroçip başarılı bir şekilde implante edildiğinde, veteriner veya barınak sahibiyle iletişime geçecek ve bir alım ayarlayacaktır.

1997’de bazı bilim adamları, köpeklerin mikroçipleme sürecinin teknik olarak mümkün olduğuna inanıyorlardı. Ancak, özellikle ABD’de hala sorunlar vardı. Tüm mikroçip tarayıcılar aynı frekansları tanımaz. Bu, mikroçipli bir köpeğin bir tür tarayıcı tarafından algılanabileceği, ancak başka bir tarayıcı türü tarafından algılanamayacağı anlamına gelir. Mikroçipin kendisi orijinal implantasyon bölgesinden uzaklaşarak tespit edilememesine neden olabilir.

Birkaç çalışma, mikroçipli köpeklerin tümör geliştirme olasılığının olmadığını gösterse de, bu prosedürün güvenliğini doğrulayan hiçbir insan çalışması yoktur. Farelerde ve sıçanlarda, mikroçip implantasyonu ile ilişkili kanser oranları %0,8 ila %10,2 arasında değişmektedir. Araştırmacılar, gerçek oranın bundan daha yüksek olabileceğini de savundular. Ek olarak, bu çalışmalar sadece görünür lezyonları inceledi. Mikroçipler implantasyondan hemen sonra gözlenmediyse, araştırmacıların daha fazla tümörün başlangıcına işaret eden küçük değişiklikleri gözden kaçırmış olmaları mümkündür.

Mikroçipi orijinal konumundan taşıma

 

Teknolojideki gelişmelere rağmen, hala orijinal yerlerinden göç eden mikroçipli evcil hayvanlar var. Bu, ampütasyonlar ve tekrarlayan enfeksiyonlar dahil olmak üzere önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Ek olarak, tüm barınaklar mikroçipi okuyamaz ve bu da köpeğin kimliğinin kaybolmasına neden olur. Neyse ki, bu olayların riski azalıyor. Köpeğinizin bir mikroçipi varsa, süreç ve ilgili riskler hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Göç vakaları olsa da, bu nadiren olur. Aslında, hayvanların yüzde birinden daha azında görülür. Öyle olsa bile, bir mikroçip, evcil hayvanınızı bulursanız mutlu bir yeniden birleşme ile yıkıcı bir son arasındaki fark anlamına gelebilir. Köpeğinizin mikroçipini sık sık kontrol etmeniz önemlidir. Uğraşmaya değer. Bununla birlikte, en kötü senaryodan kaçınmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır.

Köpeğinize mikroçip takmanın faydalarından biri de bakım kolaylığıdır. Mikroçipin bakımı karmaşık olmasa da, veritabanındaki iletişim bilgilerinin düzenli olarak kontrol edilmesini ve güncellenmesini gerektirir. Veterineriniz ayrıca mikroçip sitesinde herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol edebilir. Ayrıca, mikroçipin hala düzgün çalıştığından emin olmak için köpeğinizi muayene için düzenli olarak veterinere getirmelisiniz.

Bu prosedürü seçmeye karar verirseniz, hayvan barınağında evrensel tarayıcıların bulunduğundan emin olun. Mümkünse, personeli bu tarayıcıları kullanma konusunda eğitin. Ancak bu cihazlar maliyetlidir ve tüm barınakların onlar için finansmanı yoktur. Bir diğer önemli husus, bazı mikroçiplerin farklı bir dalga boyunda çalışmasıdır. Sonuç olarak, tüm tarayıcılar tüm mikroçipleri okuyamaz.

Köpeklerde mikroçip uygulaması için bir mikroçip kurtarma hizmetinin kullanılması

Köpeğiniz yontulmuşsa, benzersiz mikroçip numarasını ulusal bir evcil hayvan kurtarma servisine kaydettirmelisiniz. Kayıp evcil hayvanınızın iletişim bilgilerini güncellemenizi sağlayan HomeAgain dahil olmak üzere bu tür birkaç veri tabanı mevcuttur. Mikroçip, köpeğinize eve dönmek için en iyi şansı sağlayacaktır. Köpeğiniz kaybolmuş veya çalınmış olsun, mikroçipler evcil hayvan sahiplerini ve ailelerini yeniden bir araya getirmek için en iyi şansı sağlar.

Mikroçip, sahibinin adını ve adresini içeren küçük bir radyo frekansı tanımlama aktarıcısıdır. Bir pirinç tanesi boyutundadır ve tarandığında benzersiz bir kimlik numarası iletir. Mikroçipler kalıcı olduğundan, her köpeğe mikroçip takılması şiddetle tavsiye edilir. Prosedür ucuzdur, hızlıdır ve kayıp evcil hayvanların sahipleriyle yeniden bir araya gelme şansını büyük ölçüde artıracaktır.

GPS cihazlarının aksine, mikroçipler harici güç gerektirmez. Tek gereken, benzersiz kimlik numarasını okuyan el tipi bir tarayıcıdır. Tarandıktan sonra, bir mikroçip kurtarma servisi, köpeğinizi eve döndürmek için ihtiyaç duydukları bilgileri almak için sahibiyle iletişime geçecektir. Evcil hayvanınızın güvenliğini sağlamanın tek yolu bir mikroçip kurtarma hizmeti kullanmaktır. Mikroçip ömür boyu sürecek ve köpeğinizi kolayca bulmanıza yardımcı olabilir.

Dayanıklılıkları nedeniyle mikroçipler, evcil hayvanınızla yeniden bir araya gelme şansınızı artırır. Mikroçip kusursuz olmasa da, mikroçip ciddi travma nedeniyle hala zarar görebilir veya evcil hayvanın vücudu implante edildikten sonra onu reddedebilir. Bununla birlikte, mikroçipler, köpeğinizin sizinle tekrar bir araya gelme şansını önemli ölçüde artırabilir. Mikroçipler sayesinde her yıl binlerce evcil hayvan eve iade ediliyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Köpeklerde Mikroçip Uygulaması Nedir? Hayvanlarda Mikroçip Uygulaması Nasıl Yapılır?