Kamboçya Nerededir? Kamboçya’da Gezilecek En İyi Yerler Listesi 2022

Kamboçya; Güneydoğu Asya ülkelerinden olup, eski adı Kamboçya Krallığıdır. Kamboçya’da Gezilecek En İyi Yerler Listesinde mimari tapınaklardan plajlara kadar çok sayıda ilgi çekici yer var.

Kamboçya tarihi, çeşitli gezginlerin dikkatini çeken şeydir, ancak bu Güneydoğu Asya ülkesinin sunabileceği daha çok şey var. Olağanüstü manzaralar, el değmemiş kumsallar ve egzotik tapınaklar, hepsi Khmer imparatorluğunu oluşturur.

Bu nedenle Kamboçya, ustaca bir vahşi yaşam ve ekvator maceraları ülkesidir.

Mimari tapınakların yanı sıra, Kamboçya’da insanları geleneksel yaşam biçimine bağlayan yüzen köyler var. Yerel pazarlarda alışverişe gidebilir, civardaki barlarda egzotik kokteyller içebilirsiniz.

Ülkede çiftler ve aileler için kaliteli zaman geçirebilecekleri çeşitli restoranlar bulunmaktadır. Bu nedenle Kamboçya’daki yerler görülmeye değer.

Kamboçya’ya yapacağınız seyahatinizde her bir bölgeyi keşfetmeniz gerekir.

Kamboçya’da Gezilecek En İyi Yerler

1. Angkor Vat


Kamboçya’da Angkor Vat, Güneydoğu Asya’daki en zorunlu arkeolojik destinasyonlar arasında öne çıkıyor.

Kamboçya’da dikkat çekici yerler, birkaç farklı eski kentsel düzenleme ve geniş su depoları ile site, mükemmel bir ilerleme için kefil olan olağanüstü bir bileşen grubudur.

Örneğin tapınaklar, Angkor Wat, Bayon, Preah Khan ve Ta Prohm, Khmer mühendisliğinin modelleri, arazi düzenlemelerine sıkı sıkıya bağlıdır ve ek olarak tipik bir öz ile nüfuz ederler.

Kamboçya’da Öne Çıkanlar: İlerici başkentlerin tasarımı ve formatı, Khmer İmparatorluğu içinde anormal bir sosyal talep ve konumlandırma durumuyla ilgili bir duruş sergiliyor.

Kamboçya Angkor bu anlamda sosyal, dini ve tipik nitelikleri temsil eden ve ayrıca yüksek mühendislik, arkeolojik ve hayal gücü ile dikkat çeken dikkate değer bir yapıdır.

2. Koh Rong Samloem

Kamboçya güzergahının bir başka yeri de dalgıçlar için popüler bir seçim olan Koh Rong Samloem. Bu güzel yerin ana cazibesi deniz kıyısındaki plajlardır.

Kamboçya’da Plaj boyunca dalış ve şnorkelli yüzme gibi çeşitli su sporları aktivitelerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kamboçya’da deniz kıyısında eğlenmek için arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte kalabileceğiniz çok sayıda pansiyon, otel ve tatil köyü bulunmaktadır. Hala birçok ziyaretçinin gözünden uzak duruyor. Böylece adanın saflığını yaşayabilirsiniz.

Güneydoğu Asya’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız, bu ada listenizde en üst sırada yer almayı hak ediyor.

3. Kratie

Kamboçya Kratie genellikle Irrawaddy yunusları veya Mekong Yunusları ile ilişkilendirilir.

Kratie Merkez Pazarı’nda egzotik bir dizi deniz ürünleri ve meyve ve sebze sepetleri bulunmaktadır.

Kratie’deki bir diğer turistik cazibe merkezi, Mekong Kaplumbağa Koruma Merkezi’dir. Bir tekne kiralayıp Irrawaddy yunuslarını aramaya gidebilir, birkaç yerel pagodaya göz atabilir veya birkaç bira alıp Mekong nehrinde gün batımını izleyebilirsiniz.

Kamboçya’da Lotus çiftliklerinde Instagram’ınız için güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Pembe ve beyaz çiçeklerin güzelliğini yakalamak için sabahları yeri ziyaret edin.

Çeşitli restoranlar, oteller ve parklarda Kamboçya lezzetlerinin tadını çıkarın.

4. Sihanoukville

Kamboçya’da diğer adı Kampong Som olarak bilinen Sihanoukville, Kamboçya’da bir sahil şehridir. Birkaç plajı ve küçük adaları vardır.

Bu turistik cazibe, yeterli sayıda otel, restoran, kumarhane ve bar ile ünlüdür. Ailenizle huzurlu bir ortamda tatil geçirmek için harika bir yerdir.

Sihanoukville’de gece hayatı da oldukça hareketlidir. Bir tarafta, yetişkin temalı ucuz bira barları ve Sihanoukville’in diğer tarafında lüks kumarhaneler bulacaksınız.

Ancak, Kamboçya’da zamanınızı Sihanoukville şehrinde çok sayıda plajı keşfederek geçirebilirsiniz.

5. Tonle Sap Gölü

Kamboçya Siem Reap’te bulunan Tonlé Sap Gölü, Kamboçya’nın sular altında kalmış en büyük tatlı su gölüdür.

Büyük göl yaklaşık 250 km uzunluğunda ve 100 km genişliğindedir, bu da zemin seviyesinden karşı kıyıyı görmeyi imkansız hale getirir.

Yerliler gölün içinde ve çevresinde sözde yüzen bir köyde yaşıyorlar. Gidiş-dönüş ulaşım, öğle yemeği ve yerel halkla birlikte tadını çıkarabileceğiniz diğer birçok fırsatı içeren göle bir tur rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Kamboçya’da bu nedenle, burayı ziyaret etmek için en iyi zaman yağışlı mevsimdir.

6. Battambang

Battambang, Kamboçya’nın en büyük ikinci şehridir. Yer, başkentin en iyi plajları ve vızıltıları ile kutsanmasa da, bunaltıcı olmadan yine de samimi ve ilginç.

Battambang’ın kentsel çekiciliği sanat otelleri, ilginç kafe ve yaratıcı restoranlardan oluşur. Kırsal alanın etrafındaki yoğun yeşillik, geziler için mükemmeldir. Bisiklet sürmeyi seviyorsanız geniş bulvarı sıkılmadan keşfedebilirsiniz.

Kamboçya’da ziyaret edebileceğiniz yerlerden bazıları Wat Banan Tapınağı, Wat Ek Phnom ve Phnom Sampeau’dur.

7. Kep Milli Parkı

Kep Milli Parkı, Kamboçya’daki milli parklardan biridir. Çoğu ziyaretçinin kumsalda tembellik ettiği ve gün batımına hayran kaldığı bir yerdir.

Kep Milli Parkı patikaları ve sakin manzaralar boyunca yürüyebilir ve trekking yapabilirsiniz. Milli parkta moto trekking bile yapabilirsiniz.
Parkur boyunca yapacağınız yürüyüşte Little Buddha, Phnom Kep ve Sunset Rock gibi görülmeye değer birçok yer var. Kep Milli Parkı’nda eski bir tapınak ve bir pagoda içeren birkaç yer daha var.

8. Preah Vihear Tapınağı

Kamboçya’daki  Khmer İmparatorluğu üzerine inşa edilen Preah Vihear Tapınağı, Lord Shiva’ya adanmış eski bir Khmer tapınağıdır.

Kamboçya Dângrêk Dağları’nda bir uçurumun tepesinde yer almaktadır. Tapınak, bir merdiven sistemiyle bağlantılı bir dizi kutsal alanı kapsar.

Kamboçya’daki bu yer, uzak ayarı nedeniyle iyi korunmuştur. Ziyaretçiler, tapınağın doğal ortamına ve dini işlevine uyarlanmış olağanüstü bir mimariye sahip Kamboçya’daki yerlerden biri olarak görüyor. Bu nedenle Preah Vihear Tapınağı, Khmer mimarisinin olağanüstü bir şaheseridir.

9. Koh Ker

Koh Ker, Kamboçya’da ziyaret edilebilecek bir başka arkeolojik yer. Site şu anda uzak ve yoğun ormanlık olmasına rağmen, ana yapı Koh Ker Temple, birçokları için hala turistlerin ilgisini çekiyor.

Koh Ker’de 180’den fazla yıkık tapınak var. Her yıl yaklaşık iki düzine harabe turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Eğer bir arkeoloji tutkunuysanız burası eski mimari tapınaklarıyla ilginizi çekebilir. Bu nedenle Koh Ker, tarih açısından Kamboçya’nın en büyük yerlerinden biridir.

10. Banteay Chhmar

Büyük önem taşıyan Kamboçya’da gezilecek yerlerden biri de Banteay Chhmar. Kamboçya’nın ulusal hazineleri olarak kabul edilir. Bu, Khmer halkının zengin kültürel mirasına bir bağlantıdır.

Kamboçya’da 800 yıldır insanlar geçimlerini çiftçilik, balıkçılık ve el sanatları ile sağlıyor. Tapınak, Bayon Tapınağı’na benzer. Mistik ortamın tadını çıkarabilir ve son derece güzel fotoğrafçılık için bazı fırsatlara sahip olabilirsiniz.

11. Sambor Prei Kuk

Kampong Thom Eyaleti’nde bulunan Sambor Prei Kuk, Kamboçya’nın arkeolojik öneme sahip önemli yerlerinden biridir. Bu site Kamboçya’nın üçüncü UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak adlandırılmıştır.

Kamboçya’nın bu arkeolojik alanı 150 Hindu tapınağını kapsamaktadır. Aynı şekilde, Angkor Wat, Sambor Prei Kuk’ta harika lentolar, alınlıklar ve sütunlar var. Binalar harap olsa da ormanda dolaşmak ve binanın kalıntılarını keşfetmek heyecan vericidir.

12. Kakule Dağları

Kakule Dağları, Kamboçya’nın gizli mücevherleridir. Doğaya ve yaban hayatına deli olan insanlar, burası Kamboçya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Kakule Dağları, 450 kuş türü ve nesli tükenmekte olan 55’ten fazla omurgalı türü ile yağmur ormanlarını kapsar.
Doğal ortamda dolaşan Asya fillerine ev sahipliği yapmaktadır. Ekolojik ve şelalelere trekking, bisiklet parkuru ve diğerleri gibi birçok macera aktivitesi, macera sevenler için ilgi çekicidir.

Kamboçya’da görülmesi gereken muazzam yerlerden biri şüphesiz Kakule Dağıdır.

13. Bokor Hill İstasyonu

Bokor Hill İstasyonu, Fransız sömürge binalarının bir derlemesidir. Bokor Dağları’nın tepesinde yer alan tepe istasyonu, geçmişte Fransızlar için gelişen inzivaya işaret ediyor.

Kamboçya’da bulunan bu solmuş binalara rağmen, terk edilmiş yapılar ziyaretçilerin keşfetmesine açık. Bu mekan, ‘City of Ghosts’ ve ‘R-Point’ filminin gösterimiydi.

Farklı yerlerden fotoğrafçılar tepeden güzel manzarayı yakalamak için geliyorlar. Böylece Bokor Hill İstasyonu, 1940’ta sömürge yönetiminin sonunu simgeliyor.

Kamboçya Bölgesindeki kumarhaneler ve golf sahaları ile çeşitli iyileştirme projeleri, yabancı turistleri bu olağanüstü yeri deneyimlemeye getirdi.

Sıradaki içerik:

Kamboçya Nerededir? Kamboçya’da Gezilecek En İyi Yerler Listesi 2022