James Webb Uzay Teleskobu ve Evrenin Yeni Keşfi

James Webb Uzay Teleskobu; Evreni uzaydan keşfetmek istiyorsanız, NASA’nın 10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu’na ihtiyacınız olacak. Kızılötesi astronomi yapmak için tasarlanan bu devasa optik teleskop, büyük ölçüde geliştirilmiş kızılötesi hassasiyet ve çözünürlüğe sahip olacaktır. Bu, Hubble’ın gözlemlemek için çok zayıf olduğu nesneleri görebileceği anlamına geliyor. İşte bu aletin sizin için doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacak James Webb Uzay Teleskobu hakkında bazı gerçekler.

NASA’nın 10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu

James Webb Uzay Teleskobu, NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu’nun halefidir. Kendi güneş sistemimizdeki uzak ötegezegenlerin ve gezegenlerin atmosferlerini inceleyecek. Yeni teleskop, bu gezegenlerin atmosferlerini görüntülemek için güçlü sensörlerle donatılacak. Bilim adamları, atmosferlerini anlayarak, yaşanabilir olup olmadıklarını daha iyi tahmin edebilirler. NASA, gök cisimlerini incelemek için dört bilim aracı kullanmayı planlıyor. Görünür, yakın kızılötesi ve orta kızılötesinde ışığı gözlemleyecekler.

Bu yeni teleskop, yaklaşık 13,8 milyar yıl önce yaratıldığı şekliyle evrenden gelen ışığı algılama kapasitesine sahip. Ayrıca yıldızların ve süpernovaların yaşam döngüleri hakkında yeni bilgiler sağlaması bekleniyor. Zaten birçok keşif yaptı. Ama sırada ne var? NASA, görevin bir sonraki aşamasına hazırlanıyor. 10 milyar dolarlık fiyat etiketi, ortalama bir insanın kaldıramayacağı kadar yüksek olabilir.

Teleskopun NIRSpec cihazı, gökbilimcilere yeni veriler sağlayacak. Bilim adamlarının Evrendeki nesnelerin kimyasal ve fiziksel özelliklerini belirlemesine izin verecek. Örneğin, bilim adamları ışığın Samanyolu galaksisinde seyahat etmenin ne kadar sürdüğünü öğrenecek ve bu da onların daha gelişmiş teleskoplar geliştirmelerini sağlayacak. Ve Webb teleskobunun tayfölçeriyle bilim adamları yıldızlar, gezegenler ve galaksiler arasındaki mesafeleri ölçebilir.

Bu bir yerçekimi merceği

NASA, bir sonraki büyük uzay teleskopu James Webb Uzay Teleskobu’nu (JWST) güneşin etrafındaki yörüngeye fırlattı. Aralık 2020’de Fransız Guyanası’ndan bir Ariane 5 roketiyle fırlatılan teleskop, inanılmaz bir mesafedeki uzak galaksileri gözlemleyecek. İkinci Lagrange noktasında, Dünya’dan 1 milyon mil veya 1,6 milyon kilometre uzaklıkta yer alacak.

James Webb uzay teleskobu, antik evreni incelemek için yeni bir görüntüleme aracına sahip. Yeni teleskopun İlk Derin Alan görüntüsü, uzak gökadalardan gelen ışığı yayan bir kütleçekimsel mercek görevi gören SMACS 0723 gökada kümesini gösteriyor. Küme çok yoğun olduğu için uzay-zamanı bükerek arkasındaki nesnelerden gelen ışığın küme etrafında bükülmesine izin verir. Bu nedenle, gökbilimciler daha önce görülmemiş eski galaksilere dair inanılmaz içgörüler elde edebiliyorlar.

SMACS 0723’teki yerçekimi merceği, bir büyüteç gibi hareket ederek uzaktaki galaksilerin olduğundan çok daha parlak görünmesini sağlar. Yerçekimi merceği, Hubble’ın karanlık madde ve nasıl oluştuğu konusundaki çalışmalarının büyük bir parçasıdır. Bu galaksiler o kadar uzaktalar ki onları çıplak gözle bile göremiyoruz.

Hubble’dan daha büyük

NASA tarafından geliştirilen yeni uzay teleskobu, neredeyse milyon mil aynası ve en son teknolojisiyle Hubble’dan daha büyük. Astronominin geleceği olarak selamlanıyor ve Evrenin en uzak bölgelerine bakma potansiyeline sahip. Hubble Uzay Teleskobu, astronomik harikaların destansı görüntülerini alarak son otuz yıldır gökyüzünde bir yıldız olmuştur. Bununla birlikte, en büyük kusuru, Webb Teleskobu kadar geriye bakma yeteneğini sınırlayan Dünya’ya yakınlığıdır.

Mevcut Hubble, Dünya’nın yörüngesinde 330 mil yükseklikte. Hubble’ın sabit kalmasını ve enkaz içermemesini sağlamak için yörüngeye yerleştirilmesi gerekiyordu. Aynı yörüngede, fırlatılmasından üç yıl sonra, Hubble’ın güneş kanadı açılırken sıkıştı. Hubble’ın fırlatılması ile konuşlandırılması arasındaki süre boyunca, astronotlar sıkışan güneş kanat panelini kurtarmak için acil bir uzay yürüyüşü yapmak zorunda kaldılar. Haftalar içinde, teleskop görme sorunları yaşamaya başladı. Neyse ki, astronotlar 2003 yılında bunu düzeltebildiler ve Hubble yörüngeye geri döndü. Webb’in lansmanı farklı bir hikaye. Her iki uzay teleskopu da devasa büyüklükteyken, evreni çok farklı şekillerde görüyorlar.

JWST olarak adlandırılan yeni James Webb Uzay Teleskobu, dünyanın en büyük ve en güçlü uzay teleskopudur. Erken evrenin kızılötesi fotoğraflarını çekiyor. Görüntüleri, Büyük Patlama’dan bir milyar yıldan daha kısa bir süre sonra evrenin nasıl göründüğünü gösteriyor. JWST, görüntülerine ek olarak derin uzayı belgelemeye devam edecek. Lansman tarihi 25 Aralık 2021 ve Hubble’dan altı kat daha büyük ve 100 kat daha güçlü.

7 kelvin’in altına soğutuldu

Kriyo soğutucu, dedektörün sıcaklığını 7 kelvin’in altına düşüren bir makinedir. MIRI, ek ekipman gerektirmeden çalışan gazlı bir helyum kriyo-soğutucu kullanır. Soğutulmuş gaz halindeki helyum, içinden geçtiği metal bloktan ısıyı emer ve ess ısı dedektörden kaçar. 7 kelvin’in altına soğutulur ve kompresörlere geri gönderilir. Sistem, bir klimada bulunana benzer.

NASA ve ESA tarafından geliştirilen Webb Orta Kızılötesi Enstrüman, nihai çalışma sıcaklığına ulaştı. Cihaz, gölgedeyken yedi Kelvin’in veya 90 santigrat derecenin altına soğutuldu. Başlangıçta cihaz, kriyojenik bir soğutucu olmadan 15 Kelvin’de çalıştırıldı; bu, cihazın sıcaklığının kritik çalışma aralığının üzerine çıkabileceği anlamına geliyordu. Ancak geçen hafta, cihaz “sıkışma noktasından” veya performansının önemli ölçüde düşeceği sıcaklıktan geçti.

Altıgen aynalardan yapılmıştır

Büyük boyutuna rağmen, James Webb’in uzay teleskobunun ana aynası son derece hafiftir. Metal berilyum, mukavemeti ve soğuk sıcaklıklarda düşük termal genleşmesi nedeniyle seçildi. Altıgen aynalar da şekil değişikliğini önler. Her segment yaklaşık 20 kilogram ağırlığındadır. Hafif tasarımları nedeniyle, aynı zamanda inanılmaz derecede güçlüdürler. Webb’in teleskopu, şimdiye kadar yapılmış en büyük uzay teleskopudur.

Webb teleskopu üç eksenli bir yapıdır. Birincil ayna, altıgen bir düzende düzenlenmiş altıgen ayna parçalarından yapılmıştır. Her altıgen parça, üç payanda ile güvenli bir şekilde tutulur. Bu aynalar ayrıca sivri uçlar oluşturan karmaşık bir hizalama sistemi tarafından yerinde tutulur. Bu yöntem çok yüksek kaliteli görüntüler sağlamasa da, daha iyi görüntüler elde etmek için hala en iyisidir.

Gökyüzünü gözlemleyebilmesi için önce dev aynanın açılması gerekir. Bu ayna, her biri 1,3 metre olan 18 adet altıgen aynadan oluşmaktadır. Her ayna üç bölüme katlanır ve sabah güneşinin önündeki bir çiçek gibi açılır. Dar toleranslar, aynanın teleskoptaki diğer aletlerle mükemmel bir senkronizasyon içinde çalışmasını sağlar. Teleskopun aynaları o kadar hassastır ki, her hareket, her bir parçanın hassas bir şekilde hizalanmasını gerektirir.

Evrenin şafağına kozmosun içinden bakmak için tasarlandı

James Webb Uzay Teleskobu, kozmosun içinden evrenin ilk günlerine kadar bakmayı amaçlayan, çığır açan bir uzay temelli araştırma parçasıdır. Kızılötesi ışık kullanarak teleskop, galaksilerin yaşını belirleyebilecek ve oluşumlarını inceleyebilecek. Bu bilgi, gökbilimcilerin evrenin oluşumunu ve yaşamın en erken belirtilerini incelemelerine yardımcı olacaktır.

Webb Uzay Teleskobu, uzaktaki nesnelerden ışığı yakalamasını sağlamak için büyük bir birincil aynanın etrafına inşa ediliyor. Kepler genel amaçlı bir tarama teleskopu olarak tasarlanmıştır, Webb ise yakın ve orta kızılötesinde odaklanmış çalışmalar için tasarlanmıştır. Ayrıca uzak galaksileri inceleme yeteneğine de sahip olacak. 2020 yılına kadar faaliyete geçmesi bekleniyor.

NASA’nın bir sonraki büyük uzay teleskobu 24 Aralık’ta fırlatılacak. Uzaydan ışık toplayacak ve bir roketin içinde katlanmış olarak fırlatılacak. Teleskop fırlatıldığında, Dünya’nın çok ötesine geçecek ve konuşlandırılması ve görevini tamamlaması birkaç yıl alacaktır. Bu uzun bir süreç olsa da, gökbilimcilerin evrenimizin kökenleri hakkında keşifler yapmak için sahip oldukları en iyi şanstır.

Adını astronom James Webb’den almıştır

Kızılötesi teleskop inşa etme görevi ilk olarak 1996’da ortaya çıktı. NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı, görevi gerçekleştirmek için görevlendirildi. 2002’de NASA yöneticisi, uzay teleskopunu James Webb Uzay Teleskobu olarak yeniden adlandırmaya karar vererek bilim camiasında bir heyecana neden oldu. Webb, 1961’den 1968’e kadar NASA yöneticisiydi.

NASA’nın kararı gökbilimciler ve özür dileyenler için sürpriz oldu. Webb, 1965’te NASA’ya katılmadan önce çeşitli idari görevlerde bulundu. Yönetici olarak, Gemini ve Mercury projeleri de dahil olmak üzere ilk insanlı uzay aracı görevlerini yönetti. Ayrıca Apollo I’deki feci yangının denetlenmesine de yardımcı oldu. NASA’ya katılmadan önce ABD hükümetinde çeşitli görevlerde bulundu. 1949’da ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yaptı.

Ancak birçok gökbilimci, isim seçimini sorguladı. Webb, ay görevinin kilit yıllarında NASA’ya liderlik etti ve ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı’nda üst düzey bir pozisyonda görev yaptı. Ancak Webb, yalnızca NASA’nın liderlik ekibinin etkili bir üyesi olmakla kalmadı, aynı zamanda gey ve lezbiyen çalışanlara yönelik ayrımcılık suçlamalarına da konu oldu.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

James Webb Uzay Teleskobu ve Evrenin Yeni Keşfi