Hava Kurutucu Filtre Nasıl Değiştirilir? Hava Kurutucu Filtre Seçenekleri Nelerdir?

Hava kurutucu filtrenizi değiştirmeniz gerektiğinde, yapabileceğiniz birkaç seçeneğiniz vardır. Hava Kurutucu Filtre Seçenekleri arasında; bu seçenekler, Yağ-birleştirici filtre, Yağ ayırıcı kartuş, Su geçirgen kurutucu ve Yedek filtre çanağıdır. Bu makale size her biri hakkında temel bir anlayış verecektir. Hava filtrenizi değiştirmek için aşağıdaki adımları okuyun. Ardından, uygun şekilde temizlemek için filtre çanağı üzerindeki talimatları izleyin. Temizlendikten sonra hava kurutucunuz tekrar kullanıma hazır olacaktır!

Hava Kurutucu Filtre: Yağ-birleştirici filtre

Yağ-birleştirici hava kurutucu filtresi, diğer filtre türlerinin çoğundan daha etkilidir ve zararlı yağ aerosollerini basınçlı havadan çıkarmak için tasarlanmıştır. Bu filtre, küçük yağ aerosol parçacıklarını bir damlacık halinde birleştirerek çalışır ve damlacık daha sonra yerçekimi ve ağırlık nedeniyle süzülür.

Hava kurutucu filtre, ömrünü en üst düzeye çıkarmak için genellikle partikül filtresinin aşağısına kurulur. Ayrıca değiştirilmesi daha pahalıdır.

Birleştirici bir filtre, havayı metal bir elemandan zorlayarak yağı çıkarır, bu da yağı birbirine yapışmaya ve dış çorap üzerinde damlacıklar oluşturmaya zorlar. Yağ daha sonra filtreye bağlı bir kaseye düşer ve boşaltılır. Bu filtre türü, yağın uyumsuz maddelerle temas etmesine veya etkileşime girmesine izin vermez ve tipik olarak metal kase versiyonundan daha hafiftir. Sonuç olarak, standart hava kurutmalı filtreden de daha verimlidir.

Hava kurutucu filtre; çoğu araçta standart bir hava kurutucu filtresi bulunur. Bununla birlikte, bazı ağır hizmet araçları, yağ aerosollerini gidermek için daha güçlü bir filtre gerektirir. Yağ birleştirici filtreler, hem yağ damlacıklarını hem de su buharını gidermek için tasarlanmıştır. Daha yeni kamyonlar yağ kirliliğine karşı hassas olduğundan, hava sisteminizin ömrünü ve verimliliğini sağlamak için hava filtrenizi sık sık değiştirmeniz önerilir. İki tip Yağ-birleştirici hava kurutucu filtresi vardır: patentli Wabco versiyonu ve Bendix tipi.

Hava kurutucu filtre, artan hava kalitesinin bir sonucu olarak, tüm araçlar için yağ-birleştirici hava kurutucu filtreler önerilir. Filtreler, aerosolleri 0,001 mikrona kadar küçültme özelliğine sahiptir. Birleştirici filtre, yağ aerosollerini çıkarabilir ve kurutucuyu hasardan koruyabilir. Hem kurutma filtresi hem de yağ-birleştirici hava kurutucu filtresinin kombinasyonu, klima sisteminizin performansını iyileştirmede çok etkili olabilir.

Hava kurutucu filtre: Yağ ayırıcı kartuş

Hava kurutucunuzda bir yağ ayırıcı kartuş kullanmak, ağır hizmet uygulamalarında çok önemlidir. Hava filtreleme sisteminin ömrünü uzatacak ve arıza ve arıza süresini azaltacaktır. Aşağıda, en iyi yağ-birleştirici kartuşun nasıl seçileceğine ilişkin birkaç ipucu verilmiştir.

Yedek kartuş seçmeden önce, iki filtre türü arasındaki farkları anlayın. Ayrıca, Bendix Wabco yağ birleştirme teknolojisi arasındaki farkı bildiğinizden emin olun.

Tipik bir yağ-hava ayırıcı kartuşu, sıkıştırılmış havadaki yağı ve tozu temizleme yeteneğine sahiptir. Bu kartuş, en küçük parçacıkların kurutucuya girmesini engelleyerek uygulamanız için en saf havayı sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Yağ Ayırıcı Kartuş, geleneksel filtrelerin aksine uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Yüksek talepli uygulamalarda tüm üniteyi değiştirmeden 24 aya kadar kullanabilirsiniz. Bu filtreleme sistemi, yüksek hava tüketimi olan araçlar için idealdir.

Hava sistemindeki yağ, fren sisteminin performansını düşürebilir. Ayrıca hava sisteminin contalar gibi diğer parçalarında erken hasara neden olabilir. Kartuşun düzenli olarak değiştirilmesi, genel bakım maliyetlerini azaltacaktır. Ek olarak, hava kurutucu kartuşunun değiştirilmesi, araç arızası nedeniyle arıza süresi riskini azaltır. Yağ birleştirici kartuşlar ayrıca aşağı akış valflerinin ömrünü uzatacak ve sızıntı riskini azaltacaktır.

Hava kurutucu filtre; çift kartuşlu bir kurutucu sistem, yağ-hava ayrımı için başka bir seçenektir. Bu yeni cihaz hava akışını tersine çevirir. Hava, bir kartuştaki kurutucu kartuştan geçer ve diğerinden çıkmak için valften diğer kartuştan çıkar. Bu esnada diğer kartuştaki kurutucudan kontrollü miktarda sızdırma havası akar. Sonuç, havada daha az yağ bulunan daha temiz bir hava akışıdır.

Hava kurutucu filtre için; Standart kurutucu kartuşlar havadaki küçük partikülleri ve nemi hapseder. Ayrıca bir miktar yağ aerosolünü de hapsederler. Ancak yine de yüksek hacimli uygulamalar için uygun değildirler. Amaçları, su buharını ve diğer kirleticileri hava sisteminden uzaklaştırmaktır. Bu filtreler tüm yağ partiküllerini ve nemi ortadan kaldırmaz, ancak klima sisteminiz için en iyi korumayı sağlar. Yüksek kaliteli bir yağ ayırıcı kartuş istiyorsanız, yalnızca en iyi malzemeleri kullanan bir üretici aramalısınız.

Hava kurutucu filtre: Su geçirgen kurutucu

Hava geçirgen kurutucular, serbest su ve yağdan kaynaklanan kirlenmeye karşı oldukça hassastır. Bu malzeme genellikle bir hava kurutucu filtresinin hem girişinde hem de çıkışında bir dizi filtreye kurulur. Giriş ve çıkış filtrelerinin birleşik etkisi, sistemdeki en büyük basınç farkıdır ve kompresör çevrimine ve verimsiz çalışma noktalarına yol açabilir. İşte kurutucu hava kurutucu filtrelerinin avantajlarına bazı örnekler:

Hava kurutucu filtrelerde; bir absorpsiyon işlemi sırasında, gelen hava tabana yakın bir kaba girer. Hava, serbest katıların ve sıvıların ayrıldığı mekanik bir ayırma bölümünden geçer. Hava daha sonra, sıvılaşan malzemeler içeren kurutucu yatağa girer. Bu malzemeler, püskürtme üre gibi suda çözünür tuzlardır. Higroskopik moleküller içerdiklerinden, su buharını bir sıvıya yoğunlaştırabilirler. Bu işlem, sıvılaşan malzemeler tükenene ve değiştirilmesi gerekene kadar devam eder.

Hava kurutucu filtre, en yaygın kurutucu hava kurutucu türüdür. Havadan su buharı ve hidrokarbon moleküllerini emerek çalışırlar. Havanın bağıl nemini yaklaşık yüzde 30 oranında azaltırlar. Kurutulmuş hava, -40oF basınç çiğlenme noktasına eşittir. Su geçirgen kurutucular, -100 derece Fahrenheit’te bile nemi filtreleyebilir. Kurutucu kurutucular, farklı uygulamalar için farklı kurutucu türleri kullanır.

Hava kurutucu filtre, suyu havadan çıkarmak için çok sayıda küçük emici boncuk kullanır. Merkezi basınçlı kap içerisinde dolaşarak su tutucu filtreye benzer şekilde çalışır. Kurutucu daha sonra havayı son kullanım hatlarına taşır. Kurutucuya yağ tortusu veya su hasarı riskini azaltmak için, yüksek verimli bir birleştirici ön filtre dahildir.

Nem çekici hava kurutucuları, basınçlı havadan su buharını emmek için yüksek kaliteli bir kurutucu malzeme kullanır. Düşük çiy noktası operasyonları için özel olarak tasarlanmıştır. Nem çekici hava kurutucularının birçok modeli, sürekli rejenerasyon ve havada kurutma için ikiz kule tasarımı kullanır. Sıcaklıklar aşırı derecede soğuk olduğunda, havadaki nem içeriği basınçlı hava borularında donarak akışın engellenmesine neden olabilir.

Hava kurutucu filtre: Yedek filtre kabı

Hava kurutucunuz muhtemelen yedek bir filtre kasesine ihtiyaç duyuyor. Bunlar, kurutucunuzun filtresinin parçası olan plastik kaplardır. İçlerinde ne olduğunu görmemeniz için bir koruyucu ile donatılmamıştır. Ancak, kolayca değiştirilebilirler. Wilkerson(r) hava kurutucusu için yedek filtre kabı 00470652 olmalıdır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Hava Kurutucu Filtre Nasıl Değiştirilir? Hava Kurutucu Filtre Seçenekleri Nelerdir?