Güneş Koruyucu Krem Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Güneş Koruyucu Krem; cildin hassas bir yapıya sahip olan üst tabakasını, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyan bir cilt bakım ürünüdür. Güneş Koruyucu Kremler özellikle, mevsimsel olarak kullanımı artan ürünler olmakla beraber aslında bu durum oldukça yanlıştır.

Güneş Koruyucu Kremleri, sadece yaz mevsiminde değil kış mevsimlerinde de kullanmak oldukça önemlidir. Gelin şimdi, hep beraber konuyu daha da yakından inceleyelim.

Güneş Koruyucu Kremler, yüz ve vücut güneş koruyucu kremleri olarak öncelikle ikiye ayrılırlar. Akabinde, tüketicinin ihtiyacına ve aradığı özelliklere göre çeşitlilik gösterirler. Öncelikle sizlere, yüz bölgesi için Güneş Koruyucu Kremler ve kullanımının nasıl olması gerektiğinden bahsedelim. Aslında, güneş koruyucuların mantığı aynı çalışır.

Yüz ve vücut olarak Güneş Koruyucu Kremlerin ayrılmasında ki kıstas; yüz bölgesi vücudun en hassas bölgelerinden olup, güneş ışınlarına karşı en savunmasız bölge oluşundandır. O sebeple, yüz ve vücut Güneş Koruyucu Kremleri olarak ayrılırlar.

Güneş Koruyucu Kremlerin içeriğinde, cilde sürüldüğü andan itibaren güneş ışınşarını, ciltten yansıtarak uzaklaştırmak için arada bariyer görevi gören maddeler bulunur. Bunların en çok bilineni ve merak edileni titanyum dioksit etken maddesidir. Kimilerine göre cilde uygulanması pek makul değildir ve bu kısımda tepkilere maruz kalır. Kimileri içinde, bir problem oluşturmamakla beraber tüketiciler arasında bu tartışma görecelidir.

Güneş Koruyucu Kremler için önemli kriter; içeriğinde SLS, Paraben ve Silikon bulunmamasıdır. Saydığımız bu kimyasal maddeler; kullanım alanlarına ve etkileşime girdikleri diğer kimyasal bileşenler ile birlikte cilt için zararlı etkilere sebebiyet veriyor.

 

 

Güneş Koruyucu Kremlerin Özellikleri Nelerdir?

Güneş Koruyucu Krem seçerken bilmeniz gereken ilk unsur;  içeriğinde SLS, Paraben ve Silikon bulunduruyor olmamasıdır. Bu etken maddeleri içinde bulundurmayan bir Güneş Koruyucu Krem bulduğunuz zaman diğer kriterlere geçebilirsiniz.

Güneş kremlerinde, faktör olarak belirtilen bir unsur dikkati çeker.  Güneş Koruyucu Kremlerin Faktörleri, kullanıcılar arasında tam bilinemeyen bir konudur.

15, 30, 40 ve +50 SPF değerlerine sahip olan Güneş Koruyucu Kremler; kozmetik marketlerde özellikle de yaz mevsiminde  sıkça karşınıza çıkıyordur. Cildinizi güneş ışınlarından korumaya karar verdiniz ancak ürün çeşitliliği o kadar çok ki, hangisini tercih etmelisiniz karar veremediyseniz bu doğrultuda ilke kriter; SPF oranı olacaktır.

Faktör çeşitliliğinin çok olma sebebi, Güneş ışınlarına maruz kalınacak olan süreye göre en efektif ürünü kullanıyor olmanızdır. Buradan da anlaşılacağı üzere, faktör; kremin içeriğini değil, cildinizi güneş ışınlarından koruma süresini belirtir.

 

Kremlerin üzerinde hangi faktör, kaç saat korur yazmıyor diyebilirsiniz. Sizlere bu konu hakkında biraz bilgi verelim:

Ortala olarak 30spf değerine sahip bir Güneş Koruyucu Krem, sizi yaklaşık 1,5 saat civarı güneşten koruyacaktır. Sonrasında, güneşe maruz kalmaya devam edecekseniz kreminizi yenilemenizi öneririz. Koruyuculuğu azaldığı için, cildinizi ilk sürdüğünüz şekilde korumuyor olacaktır.

Bir diğer unsur, cilt tipiniz olacaktır. Öncelikle cilt tipinizi biliyor olmanız gerekiyor bu noktada. Eğer cilt tipinizi bilmiyorsanız ve nasıl anlayacağınızı bilmiyorsanız size en yakın bir kozmetik mağazasına ya da bir güzellik kliniğine gidip bu konuda destek alabilirsiniz.

Yağlı, kuru ya da karma cilt tipine yönelik Güneş Koruyucu Kreminizi seçebilirsiniz. Cilt tipinize uygun kremi bulduktan sonra, deneme ürünü olan tester ambalajlarından mümkünse 1-2 gün yetebilecek numune alın. Burada amaç; Güneş Koruyucu Kremin cildinizde herhangi bir alerjiye sebep olup olmayacağıdır. Alacağınız ürünün kozmetik ya da dermo kozmetik ayrımının iyi yapılmış olması sizin için daha iyi olacaktır.

Güneş Koruyucu Krem, cildinizle temas ettikten kısa bir süre içinde yanma, kaşıntı, kızarıklık ve tahriş gibi problemler yaşatmadıysa o ürünü satın alıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Kremin cildinize temasından sonra yukarıda bahsettiğimiz, problemler yaşanırsa öncelikle cildinizi su ile temizleyip sonra da  kremi aldığınız yere bu problemlerinizi iletmeniz gerekmektedir.

Vücut Güneş Koruyucu Kremleri için; bu tarz alerjik durumlar daha az yaşanır. Vücut için olan güneş kremlerinde tahriş, kaşıntı ya da kızarıklık gibi durumların yaşanması az da olsa görülen durumlardır. Burada, kişi vücudunun alerjik bir yapıda olup olmadığı, güneş hassasiyeti gibi kriterler göz önüne alınmalıdır.

Bir Güneş Koruyucu Krem için, başlıca aramanız gereken özellik ve hususları sizlerle paylaştık. Konu çeşitliliğimizi ve içeriklerimizi geliştirmemiz için bize yorum yapabilir ya da öneride bulunabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Güneş Koruyucu Krem Nedir? Çeşitleri Nelerdir?