Fethiyede gezilecek yerler nedir ?

 

Muğla’nın 13 ilçesinden biri olarak bilinen Fethiye, şehrin büyük bir geniş yüzölçümüne sahip olması ile nam salmıştır. Yaklaşık 151.474 olan nüfusuyla diğer ilçelerde fark atarak en fazla nüfusa sahip bölgeler arasına girmiştir.

 

Huzurlu bir coğrafya ortamına sahip olmasa ve denize kıyısı olmasının yanı sıra nüfus artışını etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Şehrin karmaşasına uzaklaşarak biraz kafa dinlemek istiyorsanız yeşillikler arasında gezinerek şahane bir tatil planı anlayabilir ve en gözde yerler arasında bulunan Fethiye’yi ziyaret edebilirsiniz.

 

Termessos adıyla antik Çağ da adını duyurmaya başlayan Fethiye, bilinen en eski Anadolu uygarlıkları ndan biri olan Likya’nın en önemli kenti ünvanına sahiptir. Telmossos, antik Çağ da kahinler kenti olarak bilinerek, Fethiye’nin dağ yamacına kurulu olması ile duyulmuştur. Telmessos kahinleri, kehanette bulunmadan önce dağın yamacına ulaşıp Akdeniz’in derin ve serin sularından ilham alarak kehanette bulunurlarmış, bu efsane Fethiye’ye mal olan varsayımlardan yalnızca biridir.

 

Başka bir efsaneye göre ise kentin kurucusunun Apollon olduğu söylentisidir. Güneş tanrısı Apollo, Finike kralın kızını aşık olup onun gönlüne girebilmek için eğlendirmeye amaçlıyor ve sevin bir köpekbalığı kılığına girerek bu amacı yerine getiriyor. Gönlünü feth etmeyi başardı kralın kızı ile evlenip devletlerinden de bir erkek çocukları oluyor. Adı ise Telmessos oluyor. Bu kente de oğlunun adını veriyor.

 

Bir dönem,Milat’tan önce 5 yüzyıla dayandığı ortaya çıkan kentin eski adı uzak diyar anlamına gelen Makri olması ile bilinmektedir. Matri isminin Rumlardan geldi öne sürülmektedir.

 

Fethiye deyince akla ilk gelen turkuaz renkli sularıdır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlı olan bölge her mevsim gezilip görülmesi mümkündür.

 

Fethiye denince akla gelen yerlerin başında Ölüdeniz gelmektedir. Mavinin her tonu şahit olabileceğiniz Ölüdeniz, Fethiye gezinizin en büyük parçası olabilir. Yeşil ve mavinin karışmış haliyle göz kamaştıran öyle denizde yüzmek gerçekten aşırı keyifli olacaktır. Manzarası karşısında dinlenmek ve arkanızdan esen hafif rüzgâr ile sakinlik ve dinginlik karşısında diliniz tutulacaktır.

 

Fethiye gelmişken kahve Plajları görmenizi Tavsiye ederiz. Günübirlik tekne turlarına katılarak mavi suların tadını çıkartabilirsiniz.

 

Milat’tan önce kurulan Letonya Antik Kenti, Lydia’nın dini merkezi olarak bilinmektedir. Antik tiyatronun da bulunduğu bu özel yer 1988 yılında UNESCO dünya mirası listesine girmeye hak kazanarak gönülleri feth etmiştir.

 

İçerisinde bulundurduğu kral mezarları, camileri, kaleleri ve sanatsal alanları ile pek çok noktada kültürel ve tarihi olarak birleşerek güzel bir yaz tatili yapmanıza olanak sağlayacaktır. Huzurlu bir ortam ile hayalinizdeki tatili yaşamanız mümkündür. Her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turistin akın etti bu kentteki koliler ve plajlar bir dahaki gelişinize kadar aklımızdan çıkmayacak özelliklere sahiptir.

 

Eğer buraya gelirken planladığınız şey bol bol spor yapmak ise doğru yerdesiniz. Harika bir daha yamacına kurulu olmasından bahsettiğimiz Fethiye’de mutlaka yamaç paraşütü denemelisiniz, bölgenin sosyal olarak popüler bir aktivitesi olan yamaç paraşütü muazzam bir kuşbakışına sahip, muhteşem bir deneyime yerken açmanıza sebep olacaktır.

 

Fethiye’de yapılacak sporlar;

 

Doğaseverler ve Özellikle fotoğraf düşkünlerin son derece ilgisini çeken Fethiye, iyi ki yolunda bulunan harika bir trekking alanına sahiptir. Körfezin neredeyse tüm öğretmene şahit olacağınız sualtı yaşamına dair tüm ayrıntıları gözlemleme fırsatı sunan tekne turları ile tatilinizi mutlaka programlamalısınız. Kano keyfi, rafting, rüzgâr sörfü gibi birbirinden güzel aktivitelerle tatilinizi şenlendirmeniz mümkündür.

Sıradaki içerik:

Fethiyede gezilecek yerler nedir ?