Erektil Disfonksiyon Nedir? Erektil Disfonksiyon Nasıl Önlenir?

Erektil disfonksiyon günümüzde özellikle yoğun stres yaşayan erkekler ve orta yaş üzeri erkeklerde sıklıkla görülüyor. Siz de partnerinizde Erektil disfonksiyon olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer öyleyse, ereksiyon  sorununu nasıl çözebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

Erektil disfonksiyon sorunun belirtileri, nedenleri ve tedavileri hakkında bilgi edinin. Ardından, sizi etkilemesini nasıl önleyebileceğinizi öğrenin.

Erektil disfonksiyon için birçok farklı tedavi vardır ve eşiniz için en iyisini seçebilirsiniz. Erektil disfonksiyonu önlemek için, öncelikle neden sahip olduğunuzu anlamalısınız.

Erektil Disfonksiyon Belirtileri

Erektil disfonksiyon teşhisi konduysa, bu konuda ne yapacağınızı merak edebilirsiniz. Seks konusunda gergin olmak tamamen normal olsa da, bu durum daha ciddi sorunlara neden olabilir. Sadece cinsel performansınızı değil, ilişkilerinizi de etkileyebilir.

Erektil disfonksiyon, erken boşalma yaşamanıza ve cinsel dürtünün azalmasına bile neden olabilir. Erektil disfonksiyon tanısı almış olsanız da olmasanız da, bu sorunu bir doktorla tartışmak önemlidir.

Erektil disfonksiyon semptomları değişir, ancak genellikle iki koşuldan birini içerir: organik ve inorganik. Organik Erektil disfonksiyon durumunda, arterioskleroz gibi altta yatan koşullar duruma neden olabilir. Diğer nedenler yaşam tarzı faktörleri ve hormonal dengesizliklerdir.

Bazı erkekler, diğer sağlık sorunlarından da kaynaklanabilecek düşük testosteron seviyeleri nedeniyle erektil disfonksiyon yaşarlar. Tansiyon veya astım ilaçları bile ereksiyon sorunlarına neden olabilir.

Erektil disfonksiyon için fizik muayene, sağlık uzmanınızın durumunuzun altında yatan nedenlerini belirlemesine yardımcı olacaktır. Doktorunuz altta yatan bir nedenden şüpheleniyorsa, kanınızdaki testosteron düzeylerini ölçmek için bir laboratuvar testi önerebilir.

Bazı durumlarda, penisin ultrasonu, içinden akan kan miktarını ölçerek Erektil disfonksiyon nedenini tespit edebilir. Psikolojik nedenler varsa, sağlık uzmanınız bu sorunları ele almak için yaşam tarzında değişiklikler önerebilir.

Fiziksel sorunlar erektil disfonksiyonunuza neden olabilir. Örneğin tıkanmış bir arter, penise uygun kan akışına izin vermeyebilir. Ayrıca, yüksek kolesterol seviyeleri de Erektil disfonksiyon neden olabilir.

Benzer şekilde diyabet, ereksiyon için gerekli olan kan dolaşımını etkileyebilir. Ayrıca antidepresanlar gibi bazı ilaçlar da iktidarsızlığa neden olabilir. Kesin nedeni bulmak için doktor fizik muayene, idrar testleri ve kan testleri yapabilir.

Erektil disfonksiyon tanımlamanın başka bir yolu da doktorunuza danışmaktır. GP size semptomlarınız hakkında sorular soracak ve yaygın bir erektil disfonksiyondan muzdarip olup olmadığınızı belirlemek için birkaç basit test yapacaktır.

Erektil disfonksiyon hakkında konuşmak utanç verici olabilir, ancak ondan kurtulmanın birçok yolu olduğunu unutmayın. Partnerinizle endişeleriniz hakkında konuşmalı ve diğer cinsel zevkleri keşfetmelisiniz.

Erektil Disfonksiyon Nedenleri

Birçok erkek, iktidarsızlık olarak da bilinen sertleşme bozukluğundan muzdariptir. Çoğu erkek ara sıra ereksiyon sorunları yaşarken, diğerleri düzenli olarak erektil disfonksiyondan muzdariptir.

Erektil disfonksiyonun nedeni, psikolojik sorunlardan altta yatan sağlık koşullarına kadar çeşitli faktörler olabilir. Bununla birlikte, bazı davranışların ereksiyon sorunlarına katkıda bulunduğu bilinmektedir. Örneğin, sigara içmek ve alkolü kötüye kullanmak erektil disfonksiyonla bağlantılıdır.

Doktorunuz fiziksel bir muayene yaparak ve size belirtilerinizi sorarak erektil disfonksiyonu teşhis edebilir. Sorununuza neyin neden olduğunu görmek için bazı ilaçlar önerebilir veya basit testler yapabilir.

Erektil disfonksiyon tedavisi genellikle arterlerin daralmasını içerebilen altta yatan nedenleri ortadan kaldırmayı amaçlar. Uygun yaşam tarzı önlemleri almak, kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltabilir ve genel sağlığı iyileştirebilir.

Erektil disfonksiyonun yaygın bir nedeni olan aterosklerozu tedavi etmek için ilaçlar da reçete edilebilir.

Erektil disfonksiyon ile ilgili bir konsültasyon sırasında, sağlık uzmanınız size semptomlarınız ve genel sağlık geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Penisinizde azalma ve hasar belirtileri olup olmadığını inceleyecek ve ayrıca uzuvlarınızda nabzı da ölçebilir.

Doktor, altta yatan sağlık koşullarını ekarte etmek için bir kan testi önerebilir. Kan testleri, anemi gibi Erektil disfonksiyona neden olabilecek altta yatan herhangi bir hastalığınız olup olmadığını ortaya çıkaracaktır.

Bazı ilaçlar, bir erkeğin ereksiyon olma kabiliyetine müdahale edebilir. Bazı tansiyon ilaçları, antidepresanlar ve antihistaminiklerin tümü soruna katkıda bulunabilir. Bu ilaçlar sinirleri, hormonları ve kan dolaşımını etkiler ve Erektil disfonksiyon neden olabilir.

Bu semptomlar genellikle depresyon veya yüksek stres seviyeleri gibi başka bir tıbbi durumun belirtisidir. Doktorunuz erektil disfonksiyonun diğer nedenleri için sizi tarayabilecektir.

Erkekler genellikle utanç nedeniyle erektil disfonksiyon için tıbbi yardım aramayı geciktirir. Ayrıca, altta yatan ciddi sağlık koşullarının teşhisini de geciktirebilirler.

Çalışmalar, Erektil disfonksiyonun genellikle altta yatan bir tıbbi durumla ilişkili olduğunu göstermiştir. Aslında, ilerleyici koroner hastalığın öncüsüdür. Bu gibi durumlarda, soruna neyin neden olduğunu belirlemek için doktorunuz cinsel işleyişinizi sormalıdır.

Erektil Disfonksiyon Tedavisi

Erektil disfonksiyondan (ED) muzdarip erkeklerin büyük çoğunluğunun birincil organik bir nedeni vardır. Bununla birlikte, bazıları ikincil, esas olarak psikolojik bir sorundan etkilenir. Ö

rneğin, Erektil disfonksiyon‘den muzdarip genç bir adamın hipergonadizm veya obezite ile ilgili birincil bir sorunu olabilir. Nedeni ne olursa olsun, Erektil disfonksiyon genellikle tedavi edilebilir ve genellikle hipertansiyon, obezite veya diyabet gibi altta yatan sağlık sorunları ile ilişkilidir.

Erektil disfonksiyon tedavisi, vakaların üçte ikisinde etkili olan bir ilaç olan sildenafil gibi farmasötiklerin kullanılmasını içerir. Diğer bir seçenek ise penise kan akışını uyararak ereksiyon sağlayan bir cihazdır.

Erektil disfonksiyon tedavisine yönelik diğer yaklaşımlar arasında seks terapisi ve bilişsel davranışçı terapi bulunur. Erektil disfonksiyon tedavileri son birkaç yılda değişti ve daha etkili hale geliyor.

Diğer yaklaşımlar, erektil disfonksiyon için yeni ilaçları test etmek için bir klinik deneyden geçmeyi içerir. Böyle bir deneme Futura Medical tarafından yürütülür ve yeni ilacın etkinliğini değerlendirmeyi amaçlar.

Ayrıca, erektil disfonksiyon çalışmanın ne kadar sürdüğünü ve ne zaman en etkili olduğunu belirlemeyi amaçlar. Çalışmanın sonuçları beklenirken, şirket iyimserliğini koruyor. Sonuç olarak, hasta için en iyi hareket tarzına karar vermek doktora kalmıştır.

Erkekler için bir sonraki en yaygın erektil disfonksiyon tedavisi, alprostadil adı verilen reçeteli bir ilacın kullanılmasıdır. Bu ilaç penise giden kan akışını iyileştirir ve dakikalar içinde ereksiyona neden olur.

Muse adı verilen benzer bir enjeksiyon, üretraya yerleştirilen küçük topaklar kullanır. İlaç 10 dakika içerisinde erektil dokuya ulaşır ve kişinin yeme-içme yeteneğini etkilemez.

Erektil disfonksiyon tedavisine daha radikal bir yaklaşım cerrahidir. Bu tip ameliyatta, doktor penise kan çeken bir vakum oluşturmak için penise bir tüp yerleştirir. Genellikle diğer tedaviler başarısız olduktan sonra önerilir.

Bununla birlikte, prosedür komplikasyonlara neden olabilir. Örneğin hastada zaten idrar yolu enfeksiyonu varsa daha az başarılı olabilir. Durum daha şiddetli ise, ameliyat tek seçenek olabilir.

Erektil Disfonksiyon Önlenebilir mi?

Erektil disfonksiyonun (ED) önlenmesi istendiğinde dikkate alınması gereken birkaç önemli husus vardır. En önemli faktörlerden biri penise kan teminidir. Bu tehlikeye girerse, ereksiyon ya çok kısa ya da zayıftır.

Erektil disfonksiyonda,  yüksek kolesterol, diyabet, sigara ve merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlar da dahil olmak üzere birçok faktör bu arzı tehlikeye atabilir. Önlemede dikkate alınması gereken birkaç önemli faktör daha var.

Sigara ve alkol, Erektil disfonksiyon için iki önemli risk faktörüdür. Sadece ereksiyon olma şansını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda düşük benlik saygısına ve hatta ciddi depresyona da yol açabilir. Bu faktörlerin her ikisi de depresyon, kaygı ve düşük benlik saygısı ile dolu bir hayata yol açabilir.

Neyse ki, Erektil disfonksiyon yaşam tarzı değişiklikleri ve P-shot ile tedavi edilebilir. Sigara içiyorsanız, Erektil disfonksiyon ilaçlarının etkinliğinin azalmasıyla da karşılaşabilirsiniz.

Fiziksel olmak, Erektil disfonksiyonun önlenmesi için bir başka önemli unsurdur. Penisiniz zayıfsa, ereksiyonun korunmasına yardımcı olması için elastik bir halka takabilirsiniz.

Bazı durumlarda penis implant cerrahisi erektil disfonksiyon için uygun bir çözümdür. Bu implantlar penise yerleştirilir ve ereksiyonun korunmasına yardımcı olur.

Birkaç penil implant ameliyatı türü vardır ve her birinin farklı riskleri ve faydaları vardır. Bazı erkekler için bir terapistle konuşmak veya çift terapisine gitmek, altta yatan sorunları çözmeye yardımcı olabilir.

Sigara içmek ayrıca radikal prostatektomi sonrası erkeklerde erektil disfonksiyon riskini artırır. Penis vasküler endotelini etkiler ve trombosit agregasyonunun artmasına neden olur. Sigara içmek, her 10 yılda bir ağır sigara içimi için erektil disfonksiyon riskini yaklaşık yüzde 50 artırır.

Bu nedenle, Erektil disfonksiyonu en aza indirmek için sigarayı mümkün olduğunca erken bırakmak önemlidir. Sigara içmek ayrıca Erektil disfonksiyona yol açabilen prostat ameliyatına da yol açabilir.

Erektil disfonksiyonu önlemek, bir P-shot almak kadar basit olabilir. Durum yaşlı erkeklerde daha yaygın olmakla birlikte, her yaşta ortaya çıkabilir ve ilişkileri de etkileyebilir. Bazı durumlarda, altta yatan neden psikolojik veya fizikseldir. Bu durumlarda korunma, radyasyona maruz kalmaktan kaçınmak kadar basittir.

Erektil disfonksiyondan tamamen kurtulmak istiyorsanız, bu sorunları çözmeniz gerekir. Bu ipuçlarını takip ederek Erektil disfonksiyon önlemeye yardımcı olabilir ve eşinizi mutlu edebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Erektil Disfonksiyon Nedir? Erektil Disfonksiyon Nasıl Önlenir?