En Çok Uyuyan Hayvanlar, Dünyanın En Uykucu Hayvanları Nelerdir ?

Dünyanın En Çok Uyuyan Hayvanları nelerdir acaba diye düşünenler için, Dünyanın En Uykucu Hayvanlarını aktaran keyifli bir içerik hazırladık. En çok uyuyan hayvanlar araştırmasını yaparken, uyku konusunda hayvanlarında çoğumuz gibi hassas olduklarını gördük.

Dünyanın En Çok Uyuyan Hayvanları nelerdir acaba diye düşünenler için, Dünyanın En Uykucu Hayvanları aktaran keyifli bir içerik hazırladık. En çok uyuyan hayvanlar araştırmasını yaparken, uyku konusunda hayvanlarında çoğumuz gibi hassas olduklarını gördük. Hayvanlar da, en az insanlar kadar uykuya ihtiyaç duyar. Uyku süreleri, hayvan türlerine göre değişiklik göstermektedir.

Bazı hayvanlar gece uyurken bazı hayvanlar gündüz uyur. Bu noktada uyku organizmasının geri kazanılması için enerji kazanımına gerek vardır.
Gevşeme ve dengeli hareket etme noktasında önemli adımlar atılması son derece önemlidir. Hiç uyumayan hayvan bulunmaz. Tüm hayvanların yüksek derecede uyku ihtiyacı olduğunun net şekilde altını çizmek gerekir.

Sizler için bu yazımızda En Çok Uyuyan Hayvanlar ile alakalı önemli bir sıralama yapacağız. Bazı hayvanların diğerlerine göre daha az uyku ihtiyacı vardır. Hepsi aynı miktarda ve aynı şekilde uyuyan hayvan yoktur. Örnek olarak, bazı hayvanlar kış aylarında kış uykusuna yatabilir.
Uyumak, hayvanlar için enerjinin korunması ve soğuk dönemlerde hayatta kalmaları açısından son derece önemlidir. Buna, aynı zamanda kış uykusu ismi de verilmektedir. Sizlere, bu listede kış uykusunu dahil etmeden gündüz mevsimlerinde en fazla uyuyan hayvanlardan söz edeceğiz.

 

En Çok Uyuyan Hayvanlar Nelerdir?

koala-uykucu

 • Koala: Keseli hayvanlardan biri olan Koala, otoburlar arasında yer almaktadır. Zeminde hareket etmeleri zor olduğu için ağaçlarda yaşarlar. Diğer hayvanlara oranla daha çok uyurlar. Uyku süreleri 22 saat olarak ifade edilir. Ek gereksinimleri beslemek ve gerçekleşmek için kalan 2 saatlerini aktif olarak kullanırlar. Çok uyurlar bunun bazı nedenleri vardır. Çok enerji gerektiren düşük besinli bitkiler yerler. En büyük tutkuları yemek yemektir. Günde 1 kg kadar okaliptür yerler.

  tembel hayvan

 • Tembel Hayvan: Sloth tembel hayvan, Folivora ailesinin bir üyesidir. 20 saate kadar ağaçlardan sarkar ya da ağacın üzerinde top haline kıvrılarak uyurlar. Günün 23 saatine kadar uyuma özellikleri vardır. Kendi yiyeceklerini ya da barınaklarını bulma konusunda sorun yaşamazlar. Haftada sadece 1 kere tuvalete giderler.

  kahverengi yarasa

 • Bıyıklı güçlü kahverengi yarasa: Küçük Kahverengi yarasının uzunlukları 10 cm ve ağırlıkları 14 gram olarak ifade edilir. Küçük boyutlu olması nedeniyle bu ismi almıştır. Günde 20 saate kadar uyurlar. Ömürleri 20 saat olarak ifade edilir.

  keçeli fare

 • Keçeli fare: Keseli fare, 40 cm uzunluğundadır ve ince uzun burunludur. 19 saate kadar uyuma özellikleri vardır. Çecik ve hızlıdır. 50 dişi bulunmaktadır.

  armadillo

 • Armadillo: Tarih öncesinden bu yana fareler ile benzerlikleri nedeniyle ve kabuklu görüntüleri nedeniyle dikkat çeker. Uykucu bir hayvandır. Günde 15 saat uyuma özellikleri vardır. Görme yetenekleri çok zayıftır. Avlanmak için güçlü koku alma duyularını kullanırlar.

  gelincik

 • Gelincik: Uzun gövdesi ile dikkat çeker. Kısa bacak ve kulakları vardır. Siyah ve gümüş arasında değişen kaplama malzemesi vardır. 18 saate kadar uyuyabilirler. Uyandıklarında çok eğlenceli ve aktif olurlar. Fakat uykuları son derece ağırdır. Çiftleşme yapmazlarsa, ölümcül östrojen üretme riskleri vardır.

 

Dünyanın en çok uyuyan hayvanlarını sizler için bu şekilde sıralamak mümkündür. Hayvanların uyku düzenleri insanlara göre farklıdır. Bunda pek çok etken olduğunun net bir şekilde altını çizebiliriz. Yeme içme düzenler, gün içinde harcadıkları enerji ve daha bir çok etken üzerinden yorum yapabiliriz. Sitemiz üzerinde pek çok önemli noktada en iyileri takip edebilir, bu sayede genel kültür gelişimini kısa süre içinde gösterebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

En Çok Uyuyan Hayvanlar, Dünyanın En Uykucu Hayvanları Nelerdir ?