Eklem Ağrıları Nedir Nasıl Geçer

Eklem Ağrıları Nedir ? Nasıl Geçer ?

Eklem ağrıları sıklıkla rastlanılan ve şikayetçi olunan durumlardan birisidir. Hayatımızın tam olarak etkilememekte olmasına rağmen kimi zaman ciddi sorun ve ağrılara sebep olmakla beraber yaşam kalitemizi düşürebilmektedir.

Özelliklede büyük eklem olarak adlandırdığımız bilek, omuz, bel boyun ve diz eklemlerinde kendini gösteren ağrılar dikkat edilmesi gerekilen durumlar arsındadır. Fakat toplum olarak bunun farkına varsak bile fazla umursanmayız. Bunun sebebi olarak ise eklem ağrılarında ciddi artışlar ve rahatsızlığın ilerlemesiyle birlikte cerrahi operasyon gerektirecek durumlara gelebiliriz.

Eklem Ağrısı Nedir?

 

Eklem ağrıları genelde kemiklerin birleşme noktaları yani eklem noktalarında meydana gelen sızlamalardır. Buna eklem ağrısı denmektedir. Esasen eklem ağrılarını oluşturan faktörler kişiden kişi değişiklik göstermektedir. Fakat genelleme yapıldığında sebep olarak, kıkırdak dokunun ve aynı yerde bulunan sıvı ve kas yapılarının zayıflaması gösterilebilir.

Özellikle de ayak topukları, ayak bilekleri, diz ve kalça bölümleriyle beraber bel ve boyun omurları, bilek civarında rastlanılan eklem ağrıları karakteristik özellik taşır. Birçok sağlık bozulması durumunda da olduğu gibi bu durumda da erken teşhis ve tedavi büyük önem taşır.

Eklem Ağrısı Belirtileri

  • Hareket bozukluğu ve hareket güçlüğü çekme.
  • Eklemlerde şişlik ve sertlikler.
  • Hareket becerisinde eksiklik duyma.

Eklem Ağrıları Tedavisi

Eklem ağrılarında tedavisinde belirleyici olan birçok sağlık sorununda da olduğu gibi sebeptir. Yani tedavi sebebe yönelik olarak uygulanmaktadır. Sebep mekanik nedenlerse bunlara örnek olarak hastanın kilo problemi, mesleki durumlar, tekrarlayan travmalar gibi sebepleri verebiliriz. Bu durum halk arasında kireçlenme olarak bilen kıkırdak harabiyetinin sebep olduğu durumlarda fizik tedavi ve rehabilitasyon servislerine başvurulması gerekmektedir. Fizyoterapi yöntemleriyle vücudun rahatlaması ve bu durumun ortadan kalması mümkündür.

Fakat mekanik durumlar dışında iltihabi durumlar söz konusu ise medikal tedavi devreye girmektedir. İltihabın kontrol altına alınması için çeşitli düzeylerde ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bu durumda fizik tedavi ve diğer yöntemler ikinci planda bulundurularak medikal tedavi ön planda yer almaktadır.

Eklem Ağrısına Hangi Bölümler Bakar?

Sebep belirlenmesinin ardından tedavi ortopedi, fizik tedavi ve romatoloji servislerinde gerçekleştirilir.

 

Sıradaki içerik:

Eklem Ağrıları Nedir Nasıl Geçer