Drone Nedir ve Nasıl Kullanılır? DJI Drone Modelleri ve Drone Fiyatları

Drone Nedir? Günümüzde hayatımızın çeşitli alanlarında karşımıza çıkan bu uçan robotlar, çeşitli yetenekleri ile çok amaçlı kullanılabiliyorlar. Kendinize drone nedir? diye soruyorsanız, muhtemelen onun bir tür uçan robot olduğunu düşünüyorsunuz.

Drone’lar, havadaki tüm nesneleri manevra yapmalarına ve yönetmelerine izin veren özel uzak ünitelere sahiptir. Drone olarak adlandırılan bu uçan robotlar, çevrelerinde gezinmelerine yardımcı olan GPS de dahil olmak üzere, çeşitli sensörlere sahiptir.

Drone nedir başlığını attığımız bu yazıda mevcut drone türleri ve özellikleri hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Drone nedir konusuna biraz daha temel bir soru sorarak başlayalım: Bir drone ve bir helikopter arasındaki farklar nelerdir?

Dronelar, geleneksel uçakların ve helikopterlerin aksine, GPS sensörleri sayesinde izlenebilir ve hangi amaçla kullanılıyorsa o birime data sağlayabilir.

Drone kullanım alanlarından biri olan askeriye için; askeri personele Drone’un kapsama ve çalışma alanı ile ilgili bilgiler sağlanabilir. Dronelar, ilk olarak 1930’larda tasarlandılar ve yeniden kullanılabilir radyo kontrol mekanizmaları kullanılarak geliştirildiler.

Dronelar,  son teknolojik gelişmeler neticesinde, kamera ünitelerini ve diğer klasik sensörleri içerecek şekilde geliştiler. Hatta birkaç insansız hava aracı bir füzenin içine yerleştirildi. Teknoloji ilerledikçe ve dronelar daha yaygın olarak kullanıldıkça, kullanımları artmaya devam edecektir. Peki drone nedir ve nasıl çalışır?

Dronelar, temel olarak ana gövde olan pervanelerin bulunduğu Drone kısmı ve bu ana gövdeyi uzaktan kontrol etmeye yarayan bir uzaktan kumanda ile beraber ambalajından çıkarlar.

Drone; insansız hava aracı olarak da betimlenebilir. Drone kullanmak isteyenler ve drone nedir öğrenmek isteyenler için ülkemizde eskiden daha az olan ama giderek yaygınlaşan Drone eğitimleri verilmektedir.

Drone kullanmak için öncelikle bilmeniz gerekenler arasında kullanacağınız Drone’un bir uzaktan kumandası olduğudur. Droneların uzaktan kumandaları, playstation kumandalarını andırır ve kullanımları yüksek hassasiyet gerektirir.

Drone kumandalarının üzerinde, havalanan Droneların irtifasını ve hava akımından kaynaklanan titreşimleri en aza indirgemeyi sağlayan belli kontrol tuşları bulunur.

Drone’u havalandırmak için, öncelikle kumanda ve drone arasındaki sinyal iletişimini sağladığınızdan emin olmalısınız. Sonrasında drone kumandası üzerinde 360 derece hareket yeteneğine sahip joystick ile kalkış komutunu hassas bir şekilde vermeniz gereklidir.

Eğer bir drone eğitmeninden eğitim almadan drone kullanmayı öğrenecekseniz, sizlere tavsiyemiz ilk olarak kendinize hem küçük hem de ekonomik bir drone almanız olacaktır.

Drone Nasıl Kullanılır öğrenirken, havalandırdığınız drone’u sabit tutmak ve kontrollü yönlendirip hareket ettirmek başlarda zorlanacağınız hususlar olacaktır. Endişelenmeyin, drone kullanımı aslında çok basittir. Basit bir kontrol mekanizmasına sahiptirler ve eğer daha profesyonel bir kontrol ve izleme sağlamak isterseniz, drone’unuza bir ekran ve kamera ekleyebilirsiniz.

Gerçi Drone ekranları önceleri klasik ekranlar gibi büyük çaplı konumlandırılmış olsa da, şimdi çoğu drone kullanıcısı ufak bir tablet ekranından gerekli kontrolü sağlamayı tercih ediyor.

Dronelar, herkesin bildiği meşhur aktüel kayıt kamerası olan Go-Pro’lar ile de uyumlu çalışabiliyor ve hatta dronelar için hem hafif hem dayanıklı olan bazı özel kayıt ekipmanları da yapılmıştır.

DJI Drone Çeşitleri ve Özellikleri

DJI dronelar, drone piyasasında satın alabileceğiniz en iyi drone markalarındandır. Birkaç farklı DJI drone çeşidi vardır. En yeni model olan DJI Inspire 2 yaklaşık 1000$’a mal olacak, en ucuz model ise DJI Mini 3’tür.

Bu DJI Drone modellerinin her birinin kendine has özellikleri vardır. ActiveTrack 4.0, konunuzu iki farklı şekilde takip etmenizi sağlar.

Drone ile çalıştığınız konuyu sabit bir mesafeden takip edebilir veya etraflarında spiraller oluşturabilirsiniz. DJI Drone’lar hakkında daha fazla bilgi almak için dji drone kullanıcılarının fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

Drone kullanımında; başlangıç ​​seviyesindeyseniz 12 megapiksel kameraya sahip olan DJI Mini 2 drone’u tercih etmelisiniz. Kamera tek çekim yapacak ve iki, üç, beş, yedi, on, on beş ve 60 saniye aralıklarla fotoğraf çekecektir.

Bu drone ile RAW fotoğraflar bile çekebilirsiniz. Fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız, DJI Mini 2’nin Otomatik Pozlama Braketleme ve üç farklı panorama türüne sahip olduğunu da takdir edeceksiniz.

İster fotoğraf ister video çekin, bir DJI Drone, destansı bir hava çekimi için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Basit, sezgisel bir arayüz ile DJI Drone’u uçurmak ve kullanmak kolay olacak. Hatta bir uygulama kullanarak kontrol edebileceksiniz.

DJI drone kullanımını kolaylaştırmak için mobil uygulamalarının farklı versiyonlarını sunar. Kontrol merkezine ek olarak, DJI Fly uygulaması öğreticiler ve ekstra düzenleme özellikleri içerir.

DJI Mavic Mini 2, yeni başlayanlar için ideal bir drone. Bu Drone, hafiftir ve kolayca katlanır. Çoğu bölgede kayıt gerektirmez. Ve en az büyük kardeşleri kadar yeteneklidir.

Profesyonel değilseniz ama yine de drone uçurmayı öğrenmek istiyorsanız, Mavic 2 Zoom mükemmel bir seçimdir. Yüksek kaliteli kamera ve gelişmiş engellerden kaçınma sistemi, amatör pilotlar için mükemmel bir seçimdir.

Hem DJI Mini SE hem de Mini 2 ultra hafif ve katlanabilir. Katlandığında ve açıldığında benzer boyutlara sahiptirler. Bu, taşıma ve saklama için uygun oldukları anlamına gelir. Ayrıca Mini SE, çoğu iOS ve Android mobil cihazla uyumludur.

Drone’nuzu kontrol etmek için uzaktan kumandayı kullanmanıza izin verecek bir Lightning veya Micro-USB RC kablosu dahildir. Bu uzaktan kumanda, uçuş sırasında DJI Drone’nuzun kamerasını ve video akışını görmenizi sağlar.

DJI Mavic Air 2, piyasadaki en uygun fiyatlı DJI dronelarından biridir. Çok yönlü bir drone ve birinci sınıf bir inç sensörlü kamera ile birlikte geliyor. DJI FPV Combo daha çok bir yarış drone’udur ve kullanımı tehlikeli olabilir.

DJI Mini 2, başka bir bütçe uçağıdır. Hafiftir ve uzun bir pil ömrüne sahiptir. DJI Mini 2 ve Mavic Air 2, 500 doların altında satın alabileceğiniz en iyi dronelardır.

 

Sıradaki içerik:

Drone Nedir ve Nasıl Kullanılır? DJI Drone Modelleri ve Drone Fiyatları