Araçlar 100 km de Ne Kadar Yakıt Yakar? Otomobiller ve Yakıt Tüketimi Hakkında Detaylar

100 Km’de Ne kadar yakıt yakar? Bugünlerde hepimizin çok merak ettiği ve en ekonomik aracı tespit etmemize yarayan sorulardan biri. Yakıt tüketimini karşılaştırırken, 100 km’de litreye (yakıt ekonomisi olarak da bilinir), litre başına kilometreye (KPL) ve kilometre başına buharlaşmaya (EVP) bakabilirsiniz. Rakam ne kadar düşük olursa, yakıt ekonomisi o kadar iyi olur. EV’ler için, km başına litre daha az yaygındır, ancak litre başına daha yüksek kilometre, yakıt açısından daha verimli bir araba anlamına gelir.

100 Kilometrede Ne Kadar Yakıt Yakar?

EV’ler ve Elektrik Tüketimleri

Elektrikli bir aracın ne kadar yakıt kullandığını merak ediyorsanız, cevap göründüğü kadar basit değil. Bir EV’nin kullandığı elektrik miktarı, bir dizi değişken nedeniyle hesaplanması zor bir birim olan 100 kilometrede kilovat saat olarak ölçülür. Genel olarak, ortalama bir elektrikli otomobil, iyi hava koşullarında 100 kilometrede yaklaşık 0,20 kWh tüketir. Benzinli araçlar ise 100 km’de 6 litre yakıt tüketiyor.

Bir EV’nin yakıt verimliliği, tüm otomobiller için EPA standardı olan 100 kilometrede kilovat saat (kWh) olarak ifade edilir. Ancak bu daha yüksek puanla bile, gerçek dünyadaki kilometre, özellikle agresif bir şekilde sürüyorsanız, EPA tahmininden farklı olabilir. Ayrıca, soğuk hava pil menzilini azaltabilir. Bununla birlikte, daha yüksek kWh pil kapasitesi genellikle daha uzun menzil, daha ağır bir pil ve daha yüksek fiyatlar anlamına gelir.

Bununla birlikte, bir EV’nin ön maliyetleri geleneksel bir arabanınkinden daha yüksektir, bu nedenle bir EV pazarındaki insanlar bir tane satın almadan önce birkaç yıl beklemek isteyebilir. Bu onların daha iyi modeller edinmelerini ve sübvansiyonlardan yararlanmalarını sağlayacak, ancak bu arada şimdilik geleneksel bir arabadan memnun hissedebilirler. Her durumda, şu anda benzinli veya dizel araba almamak en iyisidir. Orta fiyatlı kullanılmış bir araba, hatta ikinci el bir elektrikli araba satın alabilirsiniz.

EPA etiketi, bir EV’nin ne kadar benzin tüketeceğini size söyleyecektir ve ikisi arasındaki fark önemli olabilir. Örneğin bir Ford Focus EV, her 100 mil’de 32 kWh elektrik kullanır. Bu harika değil ve bu tür bir mpg’ye sahipse Ford Focus EV’yi kesinlikle kontrol etmek isteyeceksiniz. EPA, yüz mil sürmek için yakıt maliyetini tahmin ediyor, bu nedenle kWh/100 km ne kadar düşükse o kadar iyi.

Lüks arabalar 100 Km’de Ne Kadar Yakar?

En üst düzey lüks otomobil arıyorsanız, yüz kilometrede ne kadar yakıt tükettiğini merak ediyor olabilirsiniz. Piyasada sizi oraya götürebilecek çok sayıda araba var, ancak hepsi iyi bir yakıt verimliliğine sahip olamaz. Aslında, dünyanın en hızlı sokak yasal arabası olan Bugatti Veyron, yüz kilometrede 30 litreden fazla yakıyor. Yakıta en çok aç ikinci süper otomobil, yüz kilometrede litre başına yalnızca 21 km dönmeyi başarabilen Bugatti Chiron Pur Sport.

Chiron ve Pur Sport nispeten iyi yakıt verimliliğine sahipken, Lamborghini Murcielago LP 670-4 SV, yakıt tüketimi açısından Bugatti olmayan en az verimli süper otomobil. Bu model 100 kilometrede 24,7 litre yakıyor ve Murcielago’nun en modern versiyonu. Ancak, Aventador, California ile aynı motoru kullandığı için artık modası geçmiş durumda.

Birleşik Krallık’ta veya ABD’deyseniz, çoğu araba 100 km’de litre kullanır (yakıt ekonomisi de denir). Rakam ne kadar düşükse, o kadar yakıt tasarrufu sağlar. Bununla birlikte, Birleşik Krallık’ta, galon başına litre ölçümü kullanılır, bu nedenle ikisini karşılaştırmayı zor bulabilirsiniz. Araba yakıt ekonomisini karşılaştırmanıza yardımcı olması için çevrim içi bir dönüşüm tablosu bulabilirsiniz.

Yakıt tüketimi bir ülkeden diğerine büyük farklılıklar gösterir. ABD’de yeni tescil edilen 10 hafif hizmet aracı, örneğin 100 km’de ortalama 7,2 Lge. Bölgeye göre değişmekle birlikte, gelişmiş ekonomilerde yakıt maliyetleri 1 ABD doları/litrenin altındadır. Hindistan’da yakıt tüketimi 100 km’de 5,6 Lge’ye yakındır. Dolayısıyla, lüks otomobillerin ortalama yakıt tüketimi, düşük gelirli ülkelerinkine benzer.

Bir Uçak 100 Km’de Ne Kadar Yakıt Yakar?

Bir uçağın 100 kilometrede ne kadar yakıt yaktığını merak ediyor olabilirsiniz ve sorması kolay. Neyse ki, modern uçaklar öncekilere göre çok daha fazla yakıt tasarrufu sağlıyor. Örneğin Boeing 787, önceki modellerine göre yaklaşık yüzde 20 daha az yakıt kullanır. Diğer yeni uçak aileleri, 100 km’de koltuk başına iki ila üç litre yakıt yakma oranlarına sahiptir. Bu fiyatlar, 300’den fazla yolcu taşıyan tam yüklü uçaklara dayanmaktadır.

Bu sorunun cevabı, kullanılan toplam yakıt miktarına bakmak kadar basit değildir. İlk saatin yakıt kullanımı uçuşun geri kalanından çok daha fazladır. Bununla birlikte, daha büyük uçakların daha fazla menzili vardır ve daha küçük uçaklardan daha fazla yakıt gerektirir. Ortalama her uçak için farklılık gösterecek olsa da, uçak üreticileri tipik olarak yakıt yakma sayılarını verir ve her uçak için varsayımları gösterir. Bu sınırlamalara rağmen, bir uçağın 100 kilometrede ne kadar yakıt yaktığını bilmek yine de faydalı bir bilgidir.

Yolcu başına, kilometre başına taşınan yolcu sayısı, havayolu operasyonlarının verimliliğini belirlemede önemli bir faktör olmuştur. Bir yolcuyu taşımanın ortalama maliyeti, havayolunun toplam maliyetinin %30’u kadardır. Bu nedenle, bir uçağın yolcu başına ne kadar yakıt tükettiğini ölçmek, havayolu yönetimi için önemli bir konudur. Yakıt verimliliğini ölçmenin birçok yolu vardır ve bu maliyetleri karşılaştırmanın en yaygın yolu, diğer endüstri operasyonlarıyla aynı göstergeleri kullanmaktır.

Bir uçağın ne kadar yakıt yaktığını belirlerken dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör de kat edilen mesafedir. Örneğin bir iç hat uçuşu, yolcu başına yaklaşık 45 mil yakıt gerektirir. Bu, uzun bir yolculukta kullanılan yakıt miktarının iki katıdır. Bir uçak daha verimli ise dört bin kilometreye kadar uçabilir. En verimli uçuş için dört saatten fazla süren bir uçuşu hedeflemelisiniz.

Minivanlar 100 Km’de Ne Kadar Yakar?

Bir minibüs yüz kilometrede ne kadar yakıt yakar? Şaşırmış olabilirsiniz. Yeni modeller, yüz kilometrede otuz litreden az ila kırk litre arasında değişebilir. Bazılarında dört tekerlekten çekiş varken, bazılarında yok. Bazı rakipler daha iyi gaz kilometreli araçlardır. Ancak, bir minibüsün çoğu arabadan daha fazla kişiye sığabileceğini göreceksiniz. Ayrıca bir minivan kolaylıkla bir kargo aracına dönüşebilir.

Kia Karnavalı, bir SUV stilini bir minibüsün iç tasarımıyla harmanlayan çok amaçlı bir araçtır. Sekiz yolcuya kadar oturma alanı, düz bir zemin ve sayısız eşya bölmesi sunar. Bir SUV’nin sağlamlığından yoksun olsa da, düz bir zemin ve güçlü bir motor avantajına sahiptir. Yakıt açısından en verimli araç olmasa da Kia Karnavalı sessizdir, sınıfında lider garanti kapsamına sahiptir ve fiyatı 35.000 ABD Dolarının altındadır.

En popüler minibüs Chrysler Pacifica’dır. Sekiz yolcu kapasitelidir ve üst donanım seviyelerinde son derece lükstür. Ailelerin çoğunun ihtiyaç duyduğundan daha fazla bagaj alanına sahiptir ve daha fazla bagaj alanı için ikinci sıra koltukları katlanabilir. Standart hibrit güç aktarma sistemi ve pürüzsüz dokuz vitesli otomatik şanzıman, Pacifica’nın rakipleriyle rekabet halinde kalmasına yardımcı oluyor. Honda Odyssey, 2021 için hafif güncellemelere sahip ancak yine de Chrysler Pacifica’nın hibrit güç aktarma organıyla eşleşemiyor.

Yeni Sienna, 2021’de elektrikli bir güç aktarma organı ve kamp odaklı bir donanım kazandı. Sienna, dört tekerlekten çekişli tek minivan olmaya devam etse de, bu teknolojiye sahip tek minivan. Düzenli olarak 36 mpg’ye kadar yakabilir. Daha da yakıt tasarruflu bir minivan için hibrit veya gazlı elektrik aktarma organlarını da tercih edebilirsiniz.

Elektrikli araçlar 100 Km’de Ne Kadar Yakar?

Elektrikli araçlar 100 kilometrelik bir yolculukta ne kadar yakıt yakar? Daha önce bilim adamları, benzinli bir araba için altı litreye kıyasla, bir elektrikli aracın 100 km’de yaklaşık 20 kWh yakacağını tahmin etmişti. Ancak şimdi rakamlar çok daha yüksek. Gerçek dünya kullanımında, bir elektrikli araç 100 km’de yaklaşık 30 kWh yakacaktır, bu da kilometre başına 317 gram CO2 emisyonuna eşittir.

Ortalama bir benzinli araç 100 kilometrede 1,2 litre yakıt tüketiyor. Örneğin bir Nissan Leaf, aynı mesafeyi kat etmek için 19,6 kWh elektrik gerektirirken, bir Chevy Volt 1/8 galon tüketir. Bununla birlikte, daha düşük bir kWh/100 km rakamı, bir elektrikli aracın yakıt verimliliğinin daha iyi bir göstergesidir. Ancak gerçek bir banliyö iseniz, muhtemelen daha fazla mesafe kat edebilecek bir elektrikli araç aramanız gerekecek.

Elektrikli bir aracın yakıt ekonomisini hesaplamak için, aracın pil kapasitesini ve resmi menzilini hesaplayarak başlayın. 40 kWh pil paketine sahip bir elektrikli araç, kWh başına 2,5 mil tüketim oranına sahip olacaktır. Ancak, bu pil kapasitesinin tamamının otomobilin tekerleklerine güç sağlamak için kullanılmadığını unutmayın. Örneğin, orta sınıf Volkswagen ID.3’te 62 kWh’lik bir pil bulunur, ancak bunun yalnızca 58 kWh’si tekerleklere güç sağlamak için kullanılır.

Gördüğünüz gibi elektrikli araçlar 100 ila 500 kilometre menzile sahip olabiliyor. Şarj süreleri birkaç saatten kırk saate kadar değişir. Tipik olarak elektrikli otomobiller, birkaç saatten kırk saate kadar değişen şarj süreleri ile gazla çalışan bir araçtan çok daha ucuza mal oluyor. Elektrikli bir aracın menzili, ortalama gazla çalışan bir araçtan önemli ölçüde daha yüksek olabilir. Ve elektrikli bir araç kullanmak daha ucuz olabilir, öyleyse neden bundan faydalanmıyorsunuz?

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Araçlar 100 km de Ne Kadar Yakıt Yakar? Otomobiller ve Yakıt Tüketimi Hakkında Detaylar