Alaçatı Nerededir? Alaçatı’da Gezilecek Yerler

Alaçatı, İzmir’in Güzel bir beldesidir. Alaçatı, bilinen en gözde tatil yeri ve turizm merkezi olarak sayılabilir.
Ege bölgesinde bulunan Alaçatı, Çeşme ilçesi sınırlarında konumlandırılır. Özellikle, Akdeniz sıcağından kaçanlar için kaçınılmaz bir tercihtir.

Alaçatı tatil arama butonlarının başında gelir. Rüzgâr ile bol olan Alaçatı, deniz suyu olarak hem daha serin hem de daha az tuzlu olması ile bilinir.

Alaçatı, rengarenk taş evleri tarihi konu olmuş hayat dolu sokaklarıyla kendisi küçük olsa dahi ünü oldukça büyüktür. Yerli ve yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Alaçatı, doğa severlerin odak noktası olan bölgede rüzgâr sörfü sevenler toplanarak birlikte aktiviteler yaparlar. Özellikle yaz tatili için ideal bir turizm merkezi olmakla beraber günübirlik tatillere de uygundur.

Alaçatı butikleri, kafeleri, sokakları ile keşfetmeniz için çok uzun günler alan bir belde değildir.Bir iki gün Bu şirin belde de vakit geçirip bölge hakkında bilgi sahibi olmanıza yetecektir.

Alaçatı, Türkiye’nin sörf cenneti olarak adlandırılan bir bölgesidir. Gece hayatı, Plajları, denizleri, dinamik turist nüfusu, çeşitli dükkanları ile harika vakit geçireceğiniz imkanlar sunmaktadır.

Alaçatı’da Gezilecek Yerleri keşfettiğinizde, bölgeden asla ayrılmak istemeyeceksiniz.

Alaçatı, yalnızca yaz aylarında değil kış aylarında da sörf tutkunlarının uğrak adresi haline gelmektedir.

Alaçatı, gece hayatı ile Nam salan Alaçatı, hayat dolu enerjisi ile sizleri kendine hayran bırakacaktır. Biraz kafa dağıtmak, iş stresinizden uzaklaşmak isterseniz bölgeyi tercih etmelisiniz.

Alaçatı için, Türkiye’de gidebileceğiniz en iyi tatil rotası burasıdır diyebiliriz.
Alaçatı’nın, Antik çağdaki adı Agrilia olduğu varsayılır ve çok eski çağlardan bugüne dek Ege’nin incisi olarak nam salmıştır.

Alaçatı, 1300 yıllara dayanan geçmişi hakkında pek çok belge bulabileceğiniz bir tatil yeridir. Osmanlı döneminde piyadeler/süvariler köyü olarak bilinmektedir. Beldenin bugünkü adı, kökleri eskiye dayanan Alaca at ailesinin buraya yerleşmesi ile köksalmış ve yıllar içerisinde evrilerek Alaçatı haline gelmiştir.

Alaçatı’yı, 1960’lı yıllarda Osmanlıların sakız adasını fethetmesini kadar geçen sürede, Cenevizlilerin yönetimi altında şarapçılık ile ön plana çıkarak Anadolu’nun hatırı sayılır ticaret merkezi arayışına girmiştir.

Alaçatı, geçmiş dönemlerde güneyi bataklık olarak bilinmekte olan alaca at köyü sıtma salgını ile baş göstermiştir. Ve bataklığı kurutmak için kanal açılmasına karar verilmiştir.

Alaçatı, Osmanlı Mimari Hacı Memiş tarafından, çevreye getirilen Rum işçilerin emekleri doğrultusunda Alaçatı’nın güneyindeki bataklık bölge kurtuluştur. Yeniden yerleşime açılmıştır.

Alaçatı, sağlıklı bir yerleşim yeri unvanını aldıktan sonra, 45.000 kişiye ev sahipliği yapmıştır. Burada yaşayanların 40.000’i Rum, 5000’i ise Türk idi. Alaçatı taşı adı verilen evlerin çoğu 1850 ve 1902 yılları arasında inşa edilerek tarihe geçmiştir.

Alaçatı, ponza taşı görünümlü kesme taşlar sayesinde Alaçatı Evleri iklimsel olarak uygun şartlara ulaşmıştır. Herhangi bir destek bulunmaksızın kışın sıcak, yazın serin tutma özelliği ile ünlüdür.

Alaçatı’da, iki katlı ve cumbalı olarak inşa edilmiş olan Alaçatı Evleri yöreye ait özellikler barındırmaktadır.

Alaçatı, 1912 yılında balkan Savaşı sonrası Osmanlı’nın aldığı yenilgi sonrasında, Balkanlar’da kaçan göçmenler bölgeye sığınmışlardır. Rumlar da köyü terk etmek üzere harekete başlamıştır.

Alaçatı, yaz ayları boyunca sürekli sen rüzgâr sayesinde Alaçatı Koyu sörfçüler için vazgeçilmez bir olanaktır. Kesintisiz esen rüzgâr Dalgasız ve derin denizi ile dünya çapında sayılı sörf merkezleri olarak kullanılmaktadır.

Alaçatı , hem amatör hem de profesyonel sörf için uygundur. Sörf, Alaçatı‘nın sembolü haline gelmiştir. Ayrıca dönemin buluşu haline gelen yel değirmenleri Alaçatı‘nın en eski yapılarından biridir.

Alaçatı’da; ilk dönemlerde bağcılık ile geçinen yöre halkı Girit, Selanik ve Makedonya’dan gelen göçmenlerin buraya yerleşmesi ile tütüncülere doğru yolculuğa başlar.

Alaçatı’da, zaman içerisinde tarımın gelişmesi ile bölgede anason, enginar, zeytin ve narenciye de yetiştirmeye başlamıştır.

Alaçatı’da Gezilecek Yerleri keşfedip, o harika Akdeniz Yemeklerinin keyfine varıp, huzurlu ve kaliteli bir tatil geçirebilirsiniz. Alaçatı, hem ülkemiz turistleri hem de yabancı turistler tarafından iyi bilinen ve tatil için çok tercih edilen yerler arasındadır.

Günümüzde eşsiz bir tatil mekanı olan Alaçatı; tarihi ile de göz dolduran bir mimari yapıya sahip olduğundan, Alaçatı sokaklarını gezerken tarihini öğrenebilir ve lezzetli ot yemeklerini keşfedebilirsiniz.

Alaçatı, Akdeniz’e özgü lezzetleri ve huzur veren doğasıyla tatil için sizleri bekliyor.

Sıradaki içerik:

Alaçatı Nerededir? Alaçatı’da Gezilecek Yerler