Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1 İnceleme ve Açlık Oyunları 1. Bölüm Oyuncuları

Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1,  Üçlemenin bu ilk bölümünde, Katniss Everdeen 13. Mıntıka’nın altındaki bir komplekste uyanır ve burada kendini ve Başkan Snow’un beynini yıkadığı Peeta Mellark’ı bulur. Peeta’nın da beyni yıkanmıştır, ancak Katniss, Panem’de belki de farkında olmadığı gizli bir isyanı öğrenir. Ama o yalnız değil; birkaç genç daha Katniss ile aynı durumda mahsur kaldı ve öldürülme riskiyle karşı karşıya.

Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1

Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1 : Katniss Everdeen

Açlık Oyunları: Alaycı Kuş’ta Katniss Everdeen, 12. Mıntıka’dan meydan okuyan bir gençtir. Memleketini geri almak ve isyancılar arasında bir lider olmak için çabalarken tarihin en büyük devrimcileri arasına katılmaktadır. Üçlemenin ilk bölümü, Katniss’in hükümetin yozlaşmış ve acımasız olduğunu keşfetmek için 12. Mıntıka’ya inerken hayatını konu alıyor. Dünyayı kurtarmanın tek yolunun Başkan Snow’u devirmek ve isyan için yeni bir isim olan Alaycı Kuş olarak “isyanları” yönetmek olduğunu anlar.

Olağanüstü bir dövüşçü olmasına rağmen, Katniss mükemmel bir sosyal kelebek değildir. Genellikle otorite figürleriyle anlaşmazlık içindedir ve arkadaş edinmek için mücadele eder. Hayatta kalmak için başkalarına sadık olmak yerine kendi kaynaklarını kullanmayı tercih ediyor. Kendisine “piyon” denilmesinden hoşlanmaz ve doğuştan gelen bir annelik içgüdüsü vardır. Alaycı Kuş rolü için mükemmel bir seçim gibi görünse de, onu sevimsiz bir kahraman yapan kusurları var.

Hikayedeki ilk büyük kusur, yozlaşmış medyadır. Hükümet medyayı nüfusu manipüle etmek ve muhalefeti bastırmak için kullanıyor. Medya da yozlaşmış ve insanların özgürce konuşmasına izin verilmiyor. Medya büyük bir propaganda kaynağıdır ve Açlık Oyunlarını bu kadar tehlikeli yapan da budur. Ama zalim bir hükümete karşı durma cesaretiniz varsa, aynısını yapma yeteneğine de sahip olacaksınız.

Katniss, babasının müziğe olan sevgisini ve ondan öğrendiklerini paylaşıyor. Birbirlerinin şarkılarını dinler ve kopyalarlardı. Babaları Katniss’e “The Hanging Tree” adlı bir şarkı söylemeyi öğretti. Şarkı, sevgilisini ölüme çağıran bir adam hakkında. Ancak, Katniss’in annesi ağladı ve babasına bu şarkıyı söylemesinin çok tehlikeli olduğunu söyledi.

Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1 : Liam Hemsworth

23 yaşındaki Liam Hemsworth, serinin ilk filmi Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1‘de Gale Hawthorne’u canlandırdı. Alaycı Kuş’un çıkışından bu yana Hemsworth altı filmde daha rol aldı. Film Veritabanında, Alaycı Kuş 10 üzerinden 6.7 aldı.

İlk filmde rol almadan önce, Liam Hemsworth, Katniss’e rakip bir teknoloji kralı olan bir adamın rolü için seçmelere katılan genç bir aktördü. Genç yaşına rağmen, Hemsworth hala franchise dışında nispeten bilinmiyor. Ağabeyi Chris Hemsworth, Thor filminin arkasındaki aktördür. Hem Chris hem de Liam Hemsworth, The Expendables serisinde rol aldı, ancak Liam henüz franchise dışında kayda değer bir rol almadı.

Bir korku filminde bir gencin rolü, genç oyuncular için bir geçiş törenidir. “Robocop” un aksine, çoğu korku filminde birden fazla ölüm yoktur. Liam Hemsworth’un karakteri Gale, çocukluk arkadaşı Michael Dorman ile birlikte yaşıyordu. Hikaye Gale hakkında olmakla birlikte, bekar bir anne olan Jess (Melissa George) ile olan ilişkisine de odaklanmıştır. Josh Taylor’ı oynayan Chris Hemsworth, belden aşağısı felçli olmadan önce sörfçü olarak büyüdü. Kısmen belden aşağısı felçli Bridget Parker’ın sevgilisiydi ama karakteri Declan Napier’i tercih etti. Josh Taylor’ın gerçek aşkı olmadığını öğrendiğinde ikisi arasındaki ilişki karmaşıklaştı. Hemsworth, birçok hayranın kalbinde yankılandı.

Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1 : Peeta Mellark

Katniss ve Peeta sevgilidir. Peeta bir erkek haraç ve Katniss bir kadın. Peeta, Haymitch’in yerini almak için gönüllü olur. İkisi daha sonra Capitol’e götürülür ve Peeta burada 50. Açlık Oyunları, ikinci Çeyrek Quell ve Haymitch Abernathy’nin zaferinin videosunu izler. Hem Haymitch hem de Peeta, ikisinin “başarısız aşıklar” olduğu konusunda hemfikirdir.

Peeta karizmatik ve akıllı bir karakterdir. İyi bir kelime manipülatörüdür ve iyi bir mizah anlayışına sahiptir. Katniss için hayatını feda etme kararının da kanıtladığı gibi, Peeta da özverili görünüyor. Peeta ayrıca iyi bir topluluk önünde konuşmacıdır ve keskin bir zekası vardır.

Peeta’nın karakteri ideal bir rol model olmasa da kişiliği geliştiğini gösteriyor. Bir düğün pastası yapabilir ve onu dondurabilir. Ancak, karakterinin bölümleri var ve Katniss için mükemmel bir rol model değil. Ama sonunda Peeta, Katniss ile iyi bir arkadaş olur ve hayal edebileceğinden çok daha fazla macera yaşar.

12. Mıntıka’dan bir erkek haraç olan Peeta Mellark, film dizisinde popüler bir karakterdir. Aynı zamanda Açlık Oyunları’ndan beş yıl önce Katniss’in ailesinin sevilen bir üyesiydi ve Katniss’in ve onun haraç arkadaşlarının hayatını kurtaran kişiydi. Filmde, Başkan Snow’un sembolü olur. Bu bölümde, Peeta su için bir ağaca dokunmaya çalışır. Daha sonra Katniss’ten Annie’ye bakmasını ister. Ancak Katniss, Peeta’yı zalim davranışı için azarlamaya çalışır ve genç adam neredeyse bir it tarafından bıçaklanarak öldürülür. Bu sırada, 6. Mıntıka’dan bir dişi Morphling yola çıkar.

Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1 : Snow

“Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1″in fragmanı yayınlandı ve Panem başkanı Başkan Snow’un stilize edilmiş bir versiyonunu gösteriyor. Video, Capitol ve Başkan Snow’un ulusa seslenişini gösteriyor, ancak klipteki diğer kişilerin kim olduğuna dair hiçbir belirti yok. Umarım yakında bir fragman yayınlanır ve değilse, yakında daha fazla poster yayınlanacak!

Film, Snow’un Capitol’deki rüyasından uyanmasıyla başlar. Ona nerede olduğunu söyleyen bir görevli tarafından karşılanır. Daha sonra bir Peacekeeper kamyonuna yüklenir ve Hisar’a götürülür ve burada Dr. Gaul ile tanışır. Dr. Gaul onu 12. Mıntıka ile tanıştırır ve Açlık Oyunları hakkındaki fikrini sorar. Katılımcıların her birinin farklı bir savaş verdiğini söylüyor.

Snow’un Peeta’ya karşı derin bir nefreti olsa da ona karşı bir zaafı da vardır. Farkında olmadan ona hakaret etti ve politik olarak kabul edilemez olana kadar yanına kâr kalmasına izin verdi. Daha sonra halka, Katniss’e olan temel bağlılığını gösteren bir duyuru yapar. Prim’e başsağlığı dileyen tek kişi olduğu için Snow’un Katniss’e karşı bir miktar kırgınlığı olabilir, ancak emin olamayız.

Son oyunun bahisleri arttıkça riskler de artar. İlk Açlık Oyunları, Alaycı Kuş Bölüm 1, Peeta’nın agresif bir şekilde dövülmesi ve Katniss Everdeen ile Başkan Snow arasındaki son hesaplaşmaya başlamasıyla sona erer. Filmde Snow, Barış Muhafızlarından da onurlu bir terhis alır. Bununla birlikte, Katniss, Oyunların bitiminden bir gün sonra, Perşembe günü Snow’u derslere kaydetmeye karar verir.

Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1 : Bölge 13

Açlık Oyunları serisinin ilk filmi, serinin ilk filmi. İlk bölüm Panem’de geçiyor ve Katniss’i ve diğer isyancıları Capitol’den kaçarken ve Capitol’le savaşırken takip ediyor. Birinci İsyan’dan sonra 13. Mıntıka, endüstriyi canlandırmak ve Capitol’ü ele geçirmek için güçlerini toplamak için yoğun bir şekilde çalışıyor. Şimdi, gümüş saçlı Julianne Moore olan Başkan Alma Coin’e Capitol’ü devralma işi verildi.

Katniss, Gale ile geçirecek biraz zamanı olduğu ve Capitol’e uyum sağlama konusunda endişelenmesine gerek olmadığı için mutludur. O ve Gale, Peeta’yı tanıdıkları ve karmaşık bir geçmişleri olduğu için gerginlikleri paylaşırlar. Ama Katniss kimseye aşık olmak için acele etmiyor gibi görünüyor. Peeta’yı önemsiyor ve kimseyle romantik bir ilişki içinde olmak istemiyor.

Olumsuz eleştirilere rağmen, oyuncu kadrosu ve yönetmenin güçlü performansları sayesinde filmin popülaritesi artmaya devam etti. Düşük reytingine rağmen bugüne kadarki en popüler Açlık Oyunları filmidir. İlk film eleştirmenlerden çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı ve serinin en düşük reytingli filmi oldu. Ancak 41. Satürn Ödülleri’nde En İyi Bilim Kurgu Filmi dalında da aday gösterildi. Bu arada Jennifer Lawrence, 20. Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri’nde Aksiyon Filminde En İyi Kadın Oyuncu dalında aday gösterildi.

On üçüncü Mıntıka Kuzeydoğuda olsa da, Birinci İsyan’a kadar Panem’in ekonomisine önemli bir katkıda bulunmadı. Buna karşılık, Bölge 13, isyandan önce bir dizi birincil sanayiye sahipti. Bu endüstriler bölgenin enerjisinin çoğunu sağlarken, Capitol’ün saldırılarına karşı bir uyanıklık kaynağıydı. Bu endüstriler, Bölge vatandaşlarının Panem’de hayatta kalmasına yardımcı oldu.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1 İnceleme ve Açlık Oyunları 1. Bölüm Oyuncuları